Jak wyczyścić srebrny łańcuszek

Choć srebrna biżuteria jest niezwykle piękna i elegancka, to niestety z czasem jej wygląd może ulec pogorszeniu. Wtedy wystarczy sięgnąć po jeden z 5 sposobów jak wyczyścić srebrny łańcuszek, kolczyki, czy bransoletkę. Okazuje się, że oprócz środków chemicznych możemy wybrać także domowe sposoby, na przywrócenie srebrnej biżuterii należnego blasku. 

 

5 sposobów jak wyczyścić srebrny łańcuszek

 Wśród skutecznych metod czyszczenia srebra nie może zabraknąć domowych sposobów. Są one znane od wielu lat i niezwykle skuteczne. Jednak jest także kilka nowoczesnych sposobów. Oto one:

1. Czyszczenie srebra środkiem z sody oczyszczonej

To sposób, który znany jest już od wielu lat. Stosowały go nasze babki i prababki, aby skutecznie oczyścić zaśniedziałe srebro. 

Nie da się ukryć, że w każdym domu soda oczyszczona mogłaby okazać się niezastąpionym środkiem czyszczącym, gdybyśmy tylko wiedzieli jak z niej korzystać. Na szczęście, nasze babki i prababki wiedziały to doskonale, a teraz naśladując je możemy czerpać z ich wiedzy.


Aby wyczyścić srebrny łańcuszek, kolczyki czy pierścionki wystarczy sięgnąć po szklany pojemniczek (np. szklanka lub czysty słoik), folię aluminiową oraz sodę oczyszczoną. Na dnie naczynia umieszczamy folię aluminiową błyszczącą stroną do zewnątrz, a następnie wsypujemy do naczynia 1 łyżkę stołową sody. 

Do środka wkładamy biżuterię ze srebra i zalewamy gorącą wodą. Wówczas powinna wytworzyć się piana. Po kilkunastu minutach wyjmujemy biżuterię z roztworu, płuczemy pod ciepłą, bieżącą wodą i osuszamy miękką szmatką. Biżuteria powinna lśnić jak nowa.

2. Czyszczenie srebra z kamieniami szlachetnymi lub półszlachetnymi

Czyszczenie srebrnej biżuterii warto dostosować do jej wyglądu i rodzaju. 

Jeśli mamy do czynienia na przykład z pierścionkiem lub wisiorem, który ma tzw. oczko, czyli umieszczony kamień szlachetny lub półszlachetny, można sięgnąć po inną metodę. 

Skuteczne będzie czyszczenie srebra pastą do zębów, która nie tylko pomoże usunąć czarny nalot, ale również przywróci wyjątkowy blask srebra. 

Aby skutecznie oczyścić srebro z oczkiem powinniśmy przygotować pastę do zębów oraz miękką ściereczkę. Na ściereczkę należy nanieść odrobinę pasty, a następnie wcierać ją delikatnie w metal. 

Po kilku minutach polerowania powinno się opłukać biżuterię i ponownie wypolerować ją nieużywaną, miękką ściereczką. Efekt będzie zaskakujący.

3. Domowy roztwór do czyszczenia srebra

To kolejny z niezwykle skutecznych, domowych sposobów jak wyczyścić srebrny łańcuszek czy pierścionek. 

Wystarczy przygotować roztwór z 1 łyżeczki sody, 1 łyżeczki octu oraz 1 litra gorącej wody. Wszystkie składniki wlewamy do szklanej misy, a następnie mieszamy. 

Łańcuszek zanurzamy w roztworze na 15 minut, a następnie płuczemy ciepła wodą. Na koniec wystarczy przetrzeć miękką ściereczką i voilà.

4. Polecane środki do czyszczenia srebrnej biżuterii

Na rynku dostępne są specjalistyczne płyny oraz pasty, które służą do czyszczenia biżuterii wykonanej ze srebra. 

Zwykle takie produkty mają lekko kwaśny odczyn, dzięki czemu przyspieszane są reakcje chemiczne, a srebro w krótkim czasie staje się znów zachwycająco piękne. 

Takie czyszczenie nie wymaga zastosowania żadnych środków ściernych, przez co wiele osób decyduje się właśnie na taką metodę. 

Samo polerowanie biżuterii odbywa się z zastosowaniem delikatnej ściereczki, która nie uszkadza kruszcu.

5. Jednorazowe gaziki do czyszczenia biżuterii

W sklepach znajdziemy również specjalne, jednorazowe gaziki, które mają ułatwić i przyspieszyć czyszczenie srebrnej biżuterii. 

Wystarczy, że regularnie będziemy oczyszczać nimi cała kolekcję łańcuszków, bransoletek, kolczyków czy pierścionków, aby zachowały one piękny wygląd na długo. Gaziki nasączone są alkoholem, dzięki czemu biżuteria jest jednocześnie również dezynfekowana. 

Gaziki te mają właściwości odkażające i pomagają usunąć bakterie, grzyby i wirusy z powierzchni, jak i wszelkich zakamarków biżuterii.

Srebro to wyjątkowy metal, który już od wieków cieszy się ogromną popularnością. Jest bardzo eleganckie, ale również uniwersalne i ponadczasowe. Co więcej, jest tańszą alternatywą dla biżuterii wykonanej np. ze złota. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób decyduje się na biżuterię ze srebra. Niestety, srebro posiada także pewną wadę, która z czasem bardzo przeszkadza w użytkowaniu błyskotek wykonanych z tego kruszcu. Okazuje się bowiem, że z czasem biżuteria ze srebra zaczyna tracić swój blask, matowieje, aż w końcu pokrywa się ciemnym nalotem. Dlaczego tak się dzieje?

Dlaczego srebro czernieje?

 Pokrywanie się srebrnej biżuterii czarnym nalotem nie jest czymś dziwnym. Co więcej, można usunąć czarny nalot, odzyskując w ten sposób wyjątkowy wygląd biżuterii. Wystarczy sięgnąć po jeden z 5 sposobów jak wyczyścić srebrny łańcuszek, aby znów cieszyć się jego blaskiem. 

Jeśli nie chcesz stracić ukochanej biżuterii, koniecznie zadbaj o nią, a szybko odzyska swój blask i piękno. Jednak, dlaczego dochodzi do powstawania nalotu na srebrnych błyskotkach? 

Z wyjaśnieniem przybywa nam wiedza z zakresu chemii. Otóż, srebro reaguje ze związkami dwutlenku siarki, które znajdują się w powietrzu. W efekcie metal utlenia się, a na jego powierzchni powstaje czarny nalot. Zatem powstanie takiego nalotu nie oznacza, że mamy do czynienia z kruszcem niskiej jakości, ale o naturalnych procesach, jakie zachodzą w naturze. Na szczęście dzięki wyżej wspomnianym metodom, proces ten można łatwo cofnąć. 

Dodaj komentarz