Jak wyczyścić kabinę prysznicową z pleśni

Łazienka to pomieszczenie, które w szczególny sposób narażone jest na pojawianie się pleśni. Duża wilgotność jaka panuje w łazienkach, oraz wysoka temperatura, to idealne środowisko do namnażania się grzybów potocznie zwanych właśnie pleśnią. 

Pleśń może pojawić się w każdym miejscu, natomiast w tym artykule „zajmiemy się” pleśnią w kabinie prysznicowej i podpowiemy jak pozbyć się tego niebezpiecznego grzyba. Jak wyczyścić kabinę prysznicową z pleśni? Znamy sposoby i chętnie się podzielimy naszą wiedzą. Zaczynamy!

Czyszczenie kabiny prysznicowej domowymi sposobami

Do usunięcia pleśni z kabiny prysznicowej możemy wykorzystać dwa sposoby, naturalny (ekologiczny), oraz chemiczny czyli używamy gotowych środków grzybobójczych. W pierwszym przypadku można użyć kilku środków, które każdy prawdopodobnie ma w domu: ocet, soda oczyszczona, pasta do zębów lub sok z cytryny.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni przy pomocy octu

Ocet, ma działanie grzybobójcze i bardzo dobrze sprawdzi się w walce z pleśnią.

Przygotowanie roztworu jest bardzo proste, ponieważ będziemy potrzebować tylko białego octu, natomiast jeżeli obawiamy się iż może być zbyt „ostry” dla fug to oczywiście można rozcieńczyć go z wodą.

Po przelaniu do butelki z atomizerem rozpylamy ocet na zainfekowanej powierzchni, następnie czekamy aż wszystko wyschnie i przecieramy wilgotną szmatką.

Najlepszy efekt uzyskamy, gdy będziemy powtarzać czynność co mniej więcej dwa lub trzy dni przez około dwa tygodnie.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni przy pomocy sody

Soda jest to produkt o bardzo wielu właściwościach w tym przeciwgrzybiczych i antybakteryjnych. Roztwór możemy przygotować w dwojaki sposób. 

Po pierwsze może to być wersja płynna, to znaczy mieszamy 300 ml wody z trzema łyżkami sody. Tak przygotowaną mieszankę wlewamy do butelki z atomizerem, pryskamy miejsce z pleśnią, (a najlepiej całą powierzchnię kabiny prysznicowej) zostawiamy do wyschnięcia. 

Gdy wszystko jest suche, to przecieramy wilgotną szmatką. 

Po drugie jeżeli grzyb pojawił się głównie na fugach i silikonie, to możemy zrobić pastę z sody. Zasada jest prosta więcej sody i mniej wody, tak aby uzyskać gęstą papkę. 

Przygotowaną miksturę nakładamy na pleśń i po upływie około 20 minut usuwamy sodę i wycieramy miejsce do czysta wilgotną gąbką lub ścierką. Czynność jak w przypadku octu najlepiej powtarzać co dwa lub trzy dni przez 2 tygodnie.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni przy pomocy pasty do zębów lub soku z cytryny

Pasta do zębów oraz sok z cytryny z kolei mają działanie wybielające, więc jako naturalne środki pomogą pięknie pozbyć się pleśni. 

Jak wykonać takie czyszczenie? Otóż w przypadku pasty do zębów nakładamy ją na miejsce gdzie pojawił się grzyb i szorujemy miękką szczoteczką, później wycieramy takie miejsce czystą ścierką. 

Sok z cytryny wylewamy na zabrudzone części kabiny prysznicowej i po upływie ok.40 min spłukujemy i również przecieramy.

Czyszczenie kabiny prysznicowej z pleśni przy pomocy środków chemicznych

Jeżeli chodzi o naturalne metody, to z pewnością soda i ocet są niezastąpione, ale jak już wspomnieliśmy do walki z pleśnią można również wytoczyć cięższe, chemiczne działa.

Bardzo dobrze sprawdzi się wybielacz, ale należy pamiętać, aby po upływie określonego czasu konkretnie wyszorować kabinę prysznicową. Wybielacz zawiera właściwości drażniące. 

Na koniec zostawiamy wszystkie specjalistyczne środki chemiczne przeciwgrzybicze. Bardzo ważne jest, aby produkty pleśniobójcze stosować zgodnie z zaleceniami producenta. Czytajmy dokładnie jak używać dany środek, oraz do jakiej powierzchni się nadaje. 

Najważniejsze to zadbajmy o swoje bezpieczeństwo, gumowe grube rękawice, specjalne okulary oraz maseczka to podstawa podczas stosowania takich substancji. 

Wszystkie rzeczy których używaliśmy do usuwania pleśni, należy wyrzucić po zakończonej czynności. Nie nadają się do ponownego użytku!

Dodaj komentarz