Jak wyczyścić pędzle do makijażu

Pędzle do makijażu znajdują się w każdej kobiecej łazience. Większość kobiet maluje się na codzień, dlatego pędzle brudzą bardzo szybko. Ponieważ pędzel do makijażu to przedmiot, który ma bezpośredni kontakt ze skórą, dlatego musi być czysty, aby służył do upiększania a nie roznoszenia bakterii. Dlatego tak ważne i istotne dla zdrowia jest regularne czyszczenie pędzli i na tym właśnie skupimy się w tym artykule.

Czyszczenie pędzli do makijażu

Jest kilka sposobów na wyczyszcznie pędzli, a oto najskuteczniejsze z nich.

 1. Woda z mydłem.
  Ta metoda sprawdza się w przypadku pędzli wykonanych z delikatnego naturalnego włosia jak również tych syntetycznych.
  Potrzebujesz:
  – woda
  – mydło najlepiej protex, gdyż jest antybakteryjne
  – silikonowa tarka do czyszczenia pędzelków


  Sposób wykonania:

  Najpierw zamocz pędzelek w wodzie, a następnie potrzyj go o mydełko (jeśli jest ono w kostce) lub nalej kapkę na włosie (w przypadku mydła w płynie). Jeśli pocierasz pędzel o mydło w kostce rób to delikatnie (nie dociskaj środkiem, aby włosie nie rozchodziło się na boki, a pędzel nie rozcapierzał).
  Teraz delikatnie pocieraj pędzelkiem o silikonową tarkę do mycia. czynność powtarzaj aż do uzyskania czystej piany (od czasu do czasu przepłucz tarkę). Gdy pędzel będzie już całkowicie czysty dokładnie wypłucz go wodą (rób to trzymając włosie w dół, aby woda nie dostała się do łączenia włosia z trzonkiem). Podczas płukania delikatnie odsuwaj palcami włosie, aby w środku nie zostało nic detergentu. Następnie odłóż pędzel na ręcznik papierowy do samoistnego wyschnięcia.

 2. Mycie olejkiem.
  Ta metoda sprawdza się w przypadku pędzli syntetycznych za pomocą których nakładamy zazwyczaj mokre kosmetyki kolorowe.
  Potrzebujesz:
  – olejek (może być np. ISANA)
  – ciepła woda
  – silikonowa tarka do czyszczenia pędzelków

  Sposób wykonania:

  Zamocz delikatnie włosie pędzelka w wodzie. Nałóż troszeczkę olejku i delikatnie pocieraj o silikonową tarkę. Na początku będzie wydobywała się brudna piana. Czynność wykonuj do momentu uzyskania czystej piany ( w międzyczasie w razie potrzeby przepłucz silikonową tarkę, pędzelek i dołóż olejku).

Na co zwrócić uwagę przy czyszczeniu pędzli do makijażu

Po umyciu pędzli można je dodatkowo zdezynfekować (a dokładniej mówiąc jego włosie) środkiem dezynfekującym w sprayu (taki środek zakupisz w każdej aptece).

Pędzelków nie suszymy na kaloryferze bo w przypadku włosia naturalnego może ono ulec napuszeniu.
Po wyschnięciu nakładamy specjalną siateczkę na włosie ( pędzle naturalne) w celu uniknięcia ich odkształcenia i rozpierzenia. Pędzle suszymy włosiem w dół, aby resztki wody znajdujące się w główce nie spływały na łączenie włosia z trzonkiem bo może spowodować to rozklejenie pędzelka co skutkuje wypadaniem włosia. Nigdy nie używaj mokrych pędzli do nakładania produktów na twarz bo się one do nich od razu przykleją. Pędzle dosuszaj dokładnie, gdyż w wilgotnym środowisku lubią rozwijać się bakterie oraz grzyby i pleśni. Pędzelki należy myć regularnie nawet jak tylko my z nich korzystamy, gdyż mogą znajdować się na nich bakterie.

Dzięki pędzlom do makijażu, można bardzo precyzyjnie nałożyć oraz rozblendować kolorowy kosmetyk. Makijażystki nie wyobrażają sobie pracy bez całego ich arsenału, gdyż pędzli jest całe mnóstwo. 

Jedne świetnie sprawdzą się do nałożenia podkładu czy pudru, inne do rozświetlacza, różu , a jeszcze inne do cieni czy pomadki. 

Różnią się one między sobą wielkością, miękkością, zbiciem włosia oraz jego długością czy kształtem, ale o każdy rodzaj należy powinno się czyścić aby mogły długo służyć.

Dodaj komentarz