Jak wyczyścić koc z sierści

Pies lub kot w domu może przynieść sporo radości, więc wiele się na to decyduje. Zwierzak jednak czasem pozostawia po sobie sporo wypadającej sierści, którą nie zawsze łatwo się pozbyć. 

Właściciele zwierząt mają na to najczęściej swoje, sprawdzone sposoby. Warto przyjrzeć się kilku z nich. Jak wyczyścić koc z sierści? Pięć sprawdzonych sposobów.

Czyszczenie koca przy pomocy szczotki

Sierść z koca można łatwo usunąć przy pomocy szczotki. Należy w tym celu wziąć szczotkę z miękkim włosiem – na przykład szczotkę do czyszczenia ubrań. 

Należy ją zmoczyć, strzepać nadmiar wody i można zabierać się do czyszczenia. Co jakiś czas trzeba będzie szczotkę namoczyć ponownie, żeby usunąć z niej gromadzącą się we włosiu sierść. 

Rozłożenie koca na umytej wcześniej podłodze znacznie ułatwi zadanie. Zamiast moczyć szczotkę, można też zmoczyć delikatnie koc. Najłatwiej zrobić to przy pomocy spryskiwacza do roślin.

Rolka do usuwania sierści – łatwy sposób na pozbycie się problemu

Usuwania sierści z koca przy pomocy szczotki to żmudna praca. O wiele lepszym sposobem jest użycie dostępnej w wielu drogeriach lepkiej rolki do usuwania włosów, sierści i podobnych zabrudzeń z ubrań. 

Wystarczy przejechać taką rolką po kawałku materiału, by wszystko, co nie powinno się tam znaleźć, po prostu się do niej przykleiło. Kiedy rolka przestaje się już lepić, po prostu odrywa się jedną warstwę i można pracować dalej. 

Wadą takiej metody jest to, do wyczyszczenia dużego koca ze sporej ilości sierści jedna rolka może nie wystarczyć.

Usuwanie sierści z koca odkurzaczem

Dobrym sposobem może być też usunięcie sierści przy pomocy odkurzacza. Wystarczy dobrać odpowiednią końcówkę. Świetnie sprawdza się na przykład końcówka ze szczotką, która często używana jest do usuwania pajęczyn i kurzu ze ścian. 

Warto pamiętać przy tym o jednej rzeczy – na pewno odkurzacz nie jest narzędziem dobrym w przypadku każdego koca. 

Do czyszczenia grubych, wełnianych (albo wykonanych z materiałów syntetycznych) koców może być stosowany bezpiecznie. Jednak lekki koc z dzianiny łatwo w ten sposób zniszczyć, więc powinno się raczej wypróbować inną metodę.

Jak usunąć sierść z koca w pralce?

Nie każdy wie, że zwierzęcą sierść można usunąć z koca w pralce. W wielu przypadkach pranie nie daje żadnego skutku, dlatego też niejeden właściciel zwierzaka zrezygnował z dalszych prób. 

Sekret leży w dodaniu odpowiednich środków do prania. Włosy dlatego tak mocno trzymają się koców, że bardzo często są one naelektryzowane. Dlatego też do prania powinno się dodać czegoś działającego antyelektrostatycznie. 

Obecnie proszki i płyny do prania zawierające tego typu składniki dostępne są w wielu sklepach z chemią gospodarczą. Dużym plusem tej metody jest to, że w pewnym stopniu zabezpiecza ona koc przed przywieraniem sierści na przyszłość.

Jak wytrzepać koc z sierści?

Sierść z koca można też spróbować po prostu wytrzepać. Najlepiej jest rozwiesić w tym celu koc na trzepaku do dywanów u użyć trzepaczki. 

Problem jest w tym, że zwierzęca sierść, nawet jeżeli odpadnie, to bardzo łatwo przykleja się z powrotem. Najlepiej jest więc pracę taką wykonywać w wietrzny dzień.

O czym jeszcze trzeba pamiętać?

Problemy można rozwiązywać, ale najlepiej jest zapobiegać ich powstawaniu. W tym przypadku sposobem na pewno jest częstsze szczotkowanie zwierzaka, przynajmniej w okresach, w których intensywnie się leni. Dzięki temu sierści, którą trzeba będzie usunąć, będzie zdecydowanie mniej.