Jak wyczyścić czarne zamszowe buty

Czyszczenie butów powinno być uzależnione od materiału, z którego zostały one wykonane. To bardzo ważne zwłaszcza w przypadku skóry, którą zniszczyć jest najłatwiej. 

Dlatego zaleca się stosowanie zawsze dobrze dobranych środków, dzięki czemu buty na o wiele dłużej zachowają korzystny wygląd. Jak czyścić czarne zamszowe buty – trzy sposoby.

Czyszczenie butów wodą z mydłem

Pierwszym sposobem na czyszczenie czarnych butów wykonanych ze skóry zamszowej jest zastosowanie mydła rozpuszczonego w ciepłej wodzie. 

Najłatwiej w tym celu utrzeć kostkę mydła na zwykłej, kuchennej tarce, albo użyć gotowych płatków mydlanych – takich, jakie używane są do prania firanek (można kupić je w większości sklepów z chemią gospodarczą). 

Buty najlepiej czyści się przy pomocy gąbki. Dobrą wiadomością jest to, że skóra zamszowa jest bardzo odporna na zarysowania. Jeżeli zabrudzenia są duże, nic więc nie stoi na przeszkodzie, żeby porządnie wyszorować je przy pomocy twardej szczotki z plastikowym włosiem. 

Po usunięciu zabrudzeń skórę należy porządnie wysuszyć. Pamiętać należy przy tym o kilku rzeczach. Skóry nie można suszyć zbyt szybko, bo łatwo się wtedy odkształca. 

Postawienie butów w tym celu na kaloryferze jest więc bardzo złym pomysłem. Powinny po prostu być pozostawione w przewiewnym miejscu, aż do całkowitego wyschnięcia. 

Żeby na pewno się nie odkształciły, do wnętrza można włożyć na ten czas gazetę zwiniętą w kulki. Papier dodatkowo pochłania wilgoć, co nieco przyspieszy schnięcie (jednak w bezpieczny dla butów sposób).

Czyszczenie butów sodą i octem

Czasem praktykuje się również czyszczenie takich butów przy pomocy sody i octu. 

Do wody dodaje się po prostu octu spirytusowego w proporcji 1:1 i używa takiego roztworu w sposób opisany powyżej. Jeżeli zabrudzenie jest trudniejsze do usunięcia, to można na jakiś czas namoczyć buty w wodzie z octem, a dopiero później przystąpić do szorowania. 

Ocet a niskie pH i rozmiękczy zabrudzenie na butach. Zmiękcza on również samą skórę, co może być użyte do renowacji starych i mocno schodzonych butów, albo takich, które wcześniej były niewłaściwie czyszczone. 

Podobnie do octu działa soda, którą należy rozpuścić w ilości około kilkunastu łyżeczek na litr wody. Trzeba pamiętać jednak o tym, że roztwór sody może spowodować odbarwienie skóry, zwłaszcza jeżeli nie jest ona najwyższej jakości. 

Przed przystąpieniem do czyszczenia można więc go wypróbować w niewidocznym miejscu – na przykład na wewnętrznej stronie języka.

Czyszczenie butów specjalistycznymi środkami

W sklepach obuwniczych znaleźć można całą paletę środków przeznaczonych do czyszczenia butów, w tym butów wykonanych ze skóry zamszowej barwionej na czarno.

Często środki taki mają formę wygodnego w użyciu sprayu, którym spryskuje się zabrudzenie i zostawia na jakiś czas, by finalnie spłukać wodą. 

Dostępne są też specjalne szampony, które przed użyciem wymagają rozpuszczenia w wodzie. Najczęściej używa się ich dokładnie tak samo, jak w przypadku czyszczenia butów wodą z mydłem. 

Mimo wszystko należy zawsze zapoznać się z instrukcją dołączoną przez producenta.

Co jeszcze warto wiedzieć o czyszczeniu butów z zamszu?

Czarne zamszowe buty można wyczyścić różnymi metodami. Za każdym razem warto jednak je później odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu zyskują większą wodoodporność i łatwiej się je czyści. 

Nigdy jednak nie można impregnować butów z nawet lekkimi zabrudzeniami, które mogą stać się przez to niemożliwe do usunięcia. Buty trzeba więc przed impregnacją porządnie wyczyścić.