Jak wyczyścić obicie kanapy

Kanapa w domu może być nie tylko wygodnym meblem, na którym każdy chętnie odpocznie, ale również prawdziwą ozdobą. Oczywiście o ile będzie się o nią odpowiednio dbać. Najgorzej, kiedy powstaną na niej duże, widoczne zabrudzenia. 

Jak wyczyścić obicie kanapy? Dobór najlepszej metody zależy przede wszystkim od rodzaju materiału, z którego zostało wykonane.

Czyszczenie kanap obitych syntetycznymi materiałami

Na rynku znaleźć można obecnie wiele mebli, które obite są grubym i bardzo wytrzymałym poliestrem, albo podobnymi materiałami. Tkanina taka jest najczęściej gładka i łatwa w utrzymaniu czystości. Dobrą wiadomością jest to, że dość trudno ją zniszczyć, więc czyszczenie tego rodzaju obicia kanapy nie powinno stanowić problemu. 

Można na przykład przygotować mieszankę ciepłej wody i mydła albo dowolnego detergentu. Do czyszczenia nada się gąbka, ale mocniejsze zabrudzenia można czyścić też szczotką z plastikowym włosiem. 

Dobrym pomysłem jest też użycie gotowego środka do czyszczenia mebli tapicerowanych. W przypadku trudnych do usunięcia zabrudzeń warto przygotować detergent rozcieńczony mniejszą ilością wody i porządnie namoczyć brudne miejsce przed przystąpieniem do pracy. 

Takie meble czyścić można też przy pomocy parownicy, która pozwoli się pozbyć nie tylko zewnętrznych zabrudzeń, ale również nagromadzonego w środku kurzu i roztoczy.

Czyszczenia kanapy tapicerowanej naturalną tkaniną

W przypadku mebli obitych bardziej wrażliwym, naturalnym materiałem należy zdecydowanie zachować większą ostrożność. 

Zdecydowanie nie poleca się stosowania mocnych detergentów, a najlepszym wyborem będzie użycie profesjonalnego środka do czyszczenia delikatnej tapicerki. Dobre efekty może przynieść również ostrożne użycie parownicy. 

Dobrze jest przy tym pamiętać, że naturalne włókna mogą mieć tendencję do odbarwiania pod wpływem środków czyszczących, przy zakupie należy się więc upewnić, czy dany preparat na pewno będzie odpowiedni do materiału, z którego wykonano tapicerkę.

Czyszczenie kanap ze skórzaną tapicerką

W przypadku kanap z tapicerką ostrożność również jest wskazana. Zbyt mocne szorowanie, czy zastosowanie silnego detergentu może sprawić, że mebel będzie nadawał się wyłącznie do wyrzucenia. 

Z domowych środków powinno stosować się wyłącznie wodę z mydłem, pamiętając jednak o tym, żeby nie moczyć zbyt mocno skóry, która może się przez to odkształcać. Do czyszczenia powinno wybrać się miękką gąbkę i nie można szorować zbyt mocno. 

Zasadniczo lepiej jest być cierpliwym i poświęcić na tę pracę więcej czasu, niż zniszczyć obicie kanapy. Najlepiej jednak zainwestować w specjalistyczny środek do czyszczenia tapicerek skórzanych, który powinien być zawsze stosowany zgodnie z zaleceniami producenta. 

Pod żadnym pozorem do czyszczenia takich mebli nie może być używana parownica, która na pewno nieodwracalnie zniszczy skórę. Po usunięciu zabrudzenia warto pamiętać również o zastosowaniu odpowiednio dobranego do typu skóry impregnatu, który zabezpieczy kanapę na przyszłość. 

Do skór licowych stosuje się impregnaty na bazie wosków, a do delikatnego zamszu impregnaty w sprayu. Można kupić je w specjalistycznych sklepach i w Internecie.

Co jeszcze warto wziąć pod uwagę?

Czasem można się po prostu pomylić i przeszacować wytrzymałość tapicerki albo nieodpowiednio dobrać środek. 

Jeżeli nie ma pewności, czy w danym przypadku został na pewno dokonany dobry wybór (czasem jest do tego potrzebna spora wiedza) to najlepiej przeprowadzić wcześniej test. 

Dobrze jest w tym celu na początek spróbować użyć danego środka w mało widocznym miejscu. Jeżeli efekt będzie dobry, to można przejść do właściwego czyszczenia.