Jak wyczyścić kamień z toalety

Ze względu na częstotliwość korzystania toaleta jest jednym z tych miejsc w mieszkaniu o które należy i warto regularnie się troszczyć. 

Regularne czyszczenie toalety pomoże uniknąć zabrudzeń w postaci trudnego do zlikwidowania kamienia, który pojawia się na powierzchni za sprawą twardej wody o wysokim stężeniu soli wapnia, żelaza czy magnezu. 

Tego rodzaju zabrudzenia przede wszystkim nie wyglądają estetycznie, ale jednocześnie są miejscem zamieszkania wielu szkodliwych bakterii. Uniknięcie pojawiania się zabrudzeń w takiej postaci jest dosyć trudnym zadaniem, zwłaszcza gdy czyszczenie nie przebiega z pewnego rodzaju regularnością, aczkolwiek możliwym do wykonania. 

Warto jednak mieć świadomość tego, w jaki sposób poradzić sobie z kamieniem, by nie uszkodzić powierzchni muszli.

Co potrzebujemy, aby wyczyścić kamień z toalety?

Jedną z pierwszych rzeczy, jakie mogą nam przyjść do głowy w takiej sytuacji jest rozwiązanie w postaci dobrego środka chemicznego, który niemal natychmiast upora się z zalegającym kamieniem. 

Tego rodzaju detergenty powinny być jednak ostatecznością i to z kilku względów. Przede wszystkim chemiczne mikstury powstają na ogół z silnie żrących substancji chemicznych, które co prawda skutecznie usuwają kamień, aczkolwiek mogą być również źródłem podrażnień. 

Osoby wrażliwe na wszelkiego rodzaju chemiczne środki z całą pewnością odczują moc detergentów, a zatem decydując się na takie rozwiązanie powinny przede wszystkim wyposażyć się w dosyć grube gumowe rękawice oraz maseczkę, jeżeli spodziewają się silnej reakcji.

Samo wdychanie tego rodzaju środków może być szkodliwe i dosyć dławiące. Zanim jednak wytoczymy najcięższe działa, warto zastanowić się nad sposobami domowymi, które bywają mniej inwazyjne dla organizmu, aczkolwiek cieszą się wysoką skutecznością. 

Jednym ze sposobów jest zastosowanie sody czyszczonej, która również w takich sytuacjach zdaje się być niezawodnym wsparciem. Doskonałą propozycją jest także ocet jabłkowy z cytryną, boraks lub zwykła coca-cola.

Jak wykonać czyszczenie toalety?

Każdy detergent wyposażony jest w szczegółowo rozpisaną instrukcję obsługi, która często okazuje się prawdziwym wsparciem nawet dla najlepszej pani domu. 

Decydując się na korzystanie z domowych sposobów na pozbycie się kamienia w toalecie, trzeba jednak wyposażyć się w pewnego rodzaju wiedzę, która pozwoli nam przystąpić do przedsięwzięcia w odpowiedni sposób. 

Z jakich środków możemy korzystać?

  1. Jednym z popularniejszych domowych sposobów jest stworzenie mieszanki z sody oczyszczonej i kwasku cytrynowego. Na szklankę przypada wówczas 1/4 kwasku cytrynowego oraz 1/3 sody oczyszczonej, Składniki należy dokładnie wymieszać i wsypać do muszli, gdzie należy rozmieszać miksturę z zalegającą wodą i pozostawić na około pół godziny. Po upływie wyznaczonego czasu należy spłukać całość gorącą wodą, a następnie przystąpić do wyczyszczenia muszli klozetowej szczotką.
  2. Wiele osób decyduje się również na coca-colę i choć wydaje się to nieprawdopodobne, to jednak napój ten odznacza się dosyć dużą skutecznością w walce z kamieniem. Po wlaniu litrowej butelki do muszli należy odczekać nie mniej niż godzinę i następnie spłukać całość ciepłą wodą, szorując jednocześnie muszlę szczotką.
  3. Warto również przetestować właściwości octu jabłkowego w połączeniu z sokiem z cytryny. Potrzebujemy zaledwie 1/2 szklanki octu oraz soku z jednej cytryny. Miksturę należy wlać do muszli, a następnie wyczyścić wnętrze szorstką gąbką i całość dokładnie spłukać.

Na co zwrócić uwagę?

Czyszczenie toalety to z pewnością jedna z tych czynności, która nie napawa optymizmem. Warto jednak pamiętać, że tylko regularne czyszczenie pozwoli nam uniknąć kamienia w takiej wersji, której na kolejnych etapach trudno będzie się pozbyć.