Jak wyczyścić czarny zlew

Czarne zlewozmywaki cieszą się niesłabnącą popularnością już od pewnego czasu i nie trudno się temu dziwić. Prezentują się nad wyraz elegancko, a ich kolor sprawia, że bez problemu wpasowują się w każde wnętrze, uświetniając kuchnię w wyjątkowy sposób.
To designerski majstersztyk o który jednocześnie trzeba umiejętnie dbać. 

Przede wszystkim warto jednak upewnić się, z czego wykonany jest dany zlew. Czarne modele mogą być bowiem wykonane z granitu imitującego kamień, krzemu lub kwarcu. 

W każdym przypadku należy w pierwszej kolejności zorientować się, czy dane metody czyszczenia mają rację bytu. Źle dobrany środek może poskutkować katastrofą i nieodwracalnymi szkodami.

Co potrzebujemy, aby wyczyścić czarny zlew?

Czyszczenie czarnych zlewów nie wiąże się z koniecznością przyswajania zupełnie nowej wiedzy w dziedzinie pozbywania się brudu. 

Faktem jest, że choć wyglądają w opinii niektórych lepiej, to jednak są nieco bardziej wymagające, a każdy brud widoczny jest niemal natychmiast. W gruncie rzeczy wiele modeli pozwala na stosowanie dotychczas preferowanych metod, choć z uwzględnieniem materiału, z jakiego zlew został wykonany. 

Do czyszczenia czarnego zlewu przyda się z całą pewnością ściereczka i dobry płyn do mycia. Można również zdecydować się na sposoby domowe w postaci sody, octu i cytryny.

Jak wykonać czyszczenie w poszczególnych przypadkach?

Z całą pewnością warto zastanowić się nad pastami dostępnymi w sklepach. Często powstają one na bazie składników, które moglibyśmy samodzielnie przygotować we własnych czterech kątach, aczkolwiek są uzupełnione o aktywne substancje, które nieco szybciej radzą sobie z brudem. 

Osoby przekonane o wyższości domowych sposobów nad chemicznymi rozwiązaniami powinny jednak zdecydować się na sprawdzone sugestie w postaci:

  1. Czarne granitowe zlewozmywaki można śmiało i bez problemu potraktować mieszanką z oczyszczonej sody i octu. Ilość zależy tak naprawdę od wielkości zlewu, aczkolwiek należy zachować proporcję 2:1, pamiętając o tym, że to sody w tym wypadku jest więcej. Przygotowaną miksturę należy nałożyć na powierzchnię, po kilku minutach delikatnie przemyć gąbką i spłukać ciepłą wodą.

  2. Zlewozmywaki z konglomeratów kwarcowych należą do najbardziej wytrzymałych i trwałych możliwości. Z całą pewnością są o wiele bardziej uodpornione na działanie czynników zewnętrznych, aczkolwiek twarda woda i tak pozostawi na nich osad. Warto korzystać w takich sytuacjach z mleczek przeznaczonych do codziennej pielęgnacji zlewów. W tym wypadku warto również pamiętać o tym, by po każdym czyszczeniu wycierać zlew do sucha.

  3. Czarne zlewy ceramiczne wymagają nieco łagodniejszej formy czyszczenia. Ceramika jest co prawda materiałem odpornym na działanie szkodliwych czynników, aczkolwiek nie cieszy się aż taką trwałością jak kamień. Do czyszczenia warto używać dosyć łagodnych detergentów lub mieszanek na bazie sody. Trzeba również pamiętać, by po umyciu przecierać zlew suchą ścierką.

Na co zwrócić uwagę w przypadku czarnych zlewów?

Czarne zlewy prezentują się pięknie w każdej kuchni, choć aby zatrzymać efekt z momentu tuż po zakupie trzeba odrobiny systematyczności. 

Odpowiedzią na pytanie, jak czyścić zlewozmywak powinno być jedno hasło – regularnie! Tylko regularność pozwoli nam na zachowanie pięknego i estetycznego wyglądu zlewu. Zaletą czarnych zlewów jest fakt, że nie rdzewieją. Nie oznacza to jednak, że nie trzeba będzie się przykładać. 

Osadzający się kamień może finalnie sprawić, że zlew straci swój blask i pokryje się niezbyt estetycznym osadem. Codzienne przecieranie przeznaczonym do tego mleczkiem powinno stać się nawykiem. W tym celu warto korzystać z delikatnej gąbki.