Jak wyczyścić zmatowiały bursztyn

Najczęstszym problemem osób, które pragną cieszyć się bursztynową biżuterią na co dzień jest fakt, że bursztyny zadziwiająco szybko matowieją, tracąc swój blask i świetność. Jak temu zapobiec?

Co potrzebujemy aby wyczyścić bursztyn?

.Istnieje kilka sposobów na przywrócenie bursztynom ich pierwotnego blasku. W rzeczywistości jedną z powszechniejszych metod czyszczenia bursztynu jest zastosowanie zwyczajnej ściereczki. 

Ważnym jest, aby była wykonana z w miarę delikatnego materiału, który nie będzie w stanie zaszkodzić strukturze kamienia. Zwolennicy czyszczenia bursztynu na sucho uważają, że to najbezpieczniejszy sposób na pozbycie się zanieczyszczeń, aczkolwiek w takich sytuacjach warto wziąć również pod uwagę fakturę bursztynu. 

Oszlifowany i gładki kamień faktycznie może być z łatwością wyczyszczony zwykłą ściereczką. Zgoła odmiennie wygląda sytuacja, gdy w grę wchodzi bursztyn o nieregularnych kształtach i szczelinach, w których także może znajdować się brud. Wówczas warto zastanowić się nad innymi powszechni przyjętymi metodami. Oto one:

1. W celu wyczyszczenia bursztynu warto przygotować ściereczkę z delikatnego materiału lub szczotkę o miękkim włosiu oraz naczynie z letnią wodą, w której rozpuścimy odrobinę mydła. Taka mieszanina pozwoli nam uniknąć bezpośredniej interakcji mydła z bursztynem, a jednocześnie zadba o to, by bursztyn faktycznie został oczyszczony z wszelkich zabrudzeń.

2. Popularnym sposobem na wyczyszczenie bursztynu jest zastosowanie spirytusu. Również w tym wypadku potrzebna będzie delikatna ściereczka, odrobina spirytusu oraz oliwa, którą natrzemy bursztynowe ozdoby po kąpieli.

3. Wiele osób decyduje się również na zanurzenie bursztynowych ozdób w amoniaku. Tego rodzaju „kąpiel” powoduje, że wszelki brud będzie można z łatwością usunąć z kamienia.

Jak wykonać czyszczenie bursztynów?

Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że bursztyn wyjątkowo źle znosi kontakt z samą wodą. 

Choć wydaje się to niedorzeczne, to jednak woda sama w sobie może spowodować znacznie więcej szkód niż pożytku. 

Decydując się na czyszczenie za pomocą ściereczki i mydła trzeba pamiętać, żeby czyściwo było wykonane z delikatnego materiału. Nie powinno być równocześnie zbyt mocno nasączone mydlinami. 

Podczas czyszczenia należy wykonywać delikatne okrężne ruchy, pozbywając się sukcesywnie zanieczyszczeń. Taka sama reguła dotyczy mycia za pomocą spirytusu, choć w tym wypadku po czyszczeniu warto „naoliwić” bursztyn zwykłą oliwą. Wówczas efekt będzie znacznie lepszy, a bursztyn ulegnie naturalnej konserwacji. 

Kąpiel w amoniaku jest zaledwie pierwszym etapem czyszczenia. Bursztyn powinien kąpać się nie więcej niż pięć minut. Po wyciągnięciu z amoniaku powinno się go delikatnie przetrzeć ściereczką.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia bursztynów?

Bursztyny to dosyć wrażliwe istoty. Z całą pewnością są wymagające i trzeba posiadać odrobinę wiedzy, by faktycznie im nie zaszkodzić. 

Z ciekawostek, bursztyny powinny być ostatnim elementem, jaki na siebie założymy. Warto pamiętać o tym, że każdy rodzaj chemii może im zaszkodzić, a zatem najpierw powinniśmy narzucić na siebie zapach w postaci perfum, a potem dopiero bursztyny.

Szacuje się, że przeciętna bryłka bursztynu znad Bałtyku liczy sobie mniej więcej czterdzieści milionów lat. Trzeba wobec tego przyznać, że jest to dosyć wytrzymały materiał, któremu niestraszny upływ czasu. 

Tymczasem bursztyn jest jednocześnie dosyć czuły na szkodliwe czynniki zewnętrzne i wbrew pozorom może ulegać pewnego rodzaju zniekształceniom, gdy tylko źle się nim zajmiemy. 

Posiadacze biżuterii lub elementów dekoracyjnych innego rodzaju wykonanych z bursztynu powinni wobec tego mieć świadomość, jak obchodzić się z bursztynem i w jaki sposób o niego dbać, nie narażając go równocześnie na zabiegi, które mogłyby zadziałać w niekorzystny sposób.