Jak wyczyścić gumę w trampkach

Można śmiało powiedzieć, że trampki to ponadczasowy element garderoby. Pierwsze pomysły tego typu pojawiły się już w pierwszej połowie XIX wieku. Obecnie znajdują się w niemal każdej szafie, czekając na swoją kolej i uświetniając niemal każdą stylizację. Te kultowe już buty stały się synonimem dobrego stylu, ale także wygodną propozycją dla kobiet, które nie znoszą oficjalnych outfitów i mężczyzn, którzy doceniają niewymuszony luz na co dzień. 

Odwiecznym problemem posiadacza tych butów jest charakterystyczna guma w kolorze białym, która dosyć szybko ulega odbarwieniom. Jest także dosyć niewdzięcznym tematem dla osób, które pragną cieszyć się trampkami w nieskazitelnym stanie. 

Jak uporać się z wżerającym się brudem i odbarwieniami, które zmieniają oblicze naszych ulubionych butów?

Co potrzebujemy, aby wyczyścić gumę w trampkach?

Naturalnie możemy skorzystać z dostępnych środków chemicznych w postaci mleczka, które z pewnością poradzi sobie z misją polegającą na przywróceniu trampkom śnieżnej bieli w gumowych elementach. 

Niemniej, warto również mieć świadomość tego, że istnieje całkiem sporo domowych sposobów, które nie będą wymagały od nas inwestowania w środki czyszczące. 

Większość składników znajduje się przypuszczalnie w naszej kuchni lub w łazience, a zatem mamy pod ręką wszystko, czego potrzebujemy. 

Przygotowując się do czyszczenia białej gumy w trampkach należy przede wszystkim wyposażyć się w ściereczkę. Możemy skorzystać z oczyszczonej sody, cytryny lub zmywacza do paznokci. 

Naturalnie, wiele zależy od tego, czym ubrudzony jest but. Być może zwykła ściereczka nasączona wodą i mydłem poradzi sobie z zabrudzeniem. Niemniej, trampki mają ogromną tendencję do wchłaniania innych substancji. 

Problemem może być dla przykładu spacer po łące i styczność z trawą, która z pewnością zostawi na gumowych elementach trudne do usunięcia ślady.

Jak wykonać czyszczenie gumy w trampkach?

Pierwsza warstwa brudu jest kluczowa i dopiero pozbycie się jej z powierzchni gumy umożliwia przejście „do rzeczy”. Standardowym problemem osób posiadających trampki z białymi elementami są powstające pod wpływem warunków i otoczenia przebarwienia. Ciemniejsze plamy nie wyglądają estetycznie i na ogół nic sobie nie robią ze spotkania z mydłem. Aby się ich pozbyć trzeba zastosować nieco inne metody. Oto one:

  1. Doskonałą propozycją będzie zastosowanie sody oczyszczonej z wodą. Przygotowanie mikstury polega na połączeniu obu składników w taki sposób, by finalnie uzyskać papkę, którą z łatwością nałożymy na gumowe elementy. Po nałożeniu sody z wodą na elementy (najlepiej szczoteczką do zębów) należy odstawić trampki na kilka minut. Po upływie tego czasu należy ściereczką zetrzeć sodę i ciepłą wodą przemyć gumowe elementy. Niektórzy zamiast sody stosują ocet, który równie dobrze poradzi sobie z przebarwieniami.

  2. Jeżeli nie posiadamy sody, a nasze trampki wołają o pomstę do nieba, to bez problemu będziemy mogli uporać się z brudem, wykorzystując zwykłą pastę do zębów. Również w tym wypadku należy taką pastę delikatnie nałożyć na gumę, a następnie odczekać od 5 do 15 minut. To idealny czas na to, by wszystkie obecne w pastach do zębów składniki zdziałały cuda i doprowadziły pożółkłą gumę do białej świetności.

  3. Zbawieniem może okazać się również zwyczajny zmywacza do paznokci. Wystarczy jedynie nasączyć płatek kosmetyczny i przecierać systematycznie okrężnymi ruchami.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia gumy w trampkach?

Warto zabezpieczyć elementy wykonane z materiału. Lepiej nie narażać ich na kontakt z sodą lub zmywaczem do paznokci.