Jak wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej

Zlewozmywaki to te elementy kuchni, bez której trudno jest sobie wyobrazić swobodne działanie podczas gotowania lub sprzątania przestrzeni kuchennej. Korzystamy z nich każdego dnia, a zatem nie powinno nas dziwić, że producenci bezustannie starają się nas zaskoczyć nowymi propozycjami. Propozycjami, które będą jeszcze bardziej praktyczne i wytrzymałe. 

Zlewozmywaki ze stali nierdzewnej to rozwiązanie, które w pewnym sensie zrewolucjonizowało kuchenną branżę. Obecnie nie należą do rozwiązań drogich, są niezwykle estetyczne i świetnie zachowują się w kontakcie z silnymi środkami chemicznymi. 

Niemniej, nie są uodpornione na wpływ twardej wody, która pozostawia nieprzyjemny osad. Czyszczenie zlewu powinno się odbywać regularnie. Tylko taka systematyczność pozwoli nam cieszyć się jego pięknym i nieskazitelnym wyglądem, a także podstawowym poziomem higieny we własnej kuchni. Co powinniśmy wiedzieć?

Co potrzebujemy, aby wyczyścić zlewozmywak ze stali nierdzewnej?

Niezaprzeczalną zaletą zlewów ze stali nierdzewnej jest fakt, że są one wyjątkowo mocno odporne na działanie środków silnie czyszczących. Niestraszna im chemia. 

Tego rodzaju chemiczne rozwiązania nie pozostawiają żadnych niepożądanych śladów na powierzchni z wyjątkiem olśniewającej czystości. Niemniej, wiele osób coraz częściej decyduje się na sprawdzone domowe sposoby, które od lat uważane są za niezawodne w walce z brudem i osadzającym się kamieniem. 

Tego rodzaju sposoby radzą sobie z kamieniem równie dobrze. Jedyne czego potrzebujemy to trochę sody oczyszczonej, soli i octu. Wszystkie składniki na ogół znajdują się w kuchennej szafce, a zatem poradzimy sobie z brudem bez konieczności inwestowania w trudno dostępne składniki.

Jak wykonać czyszczenie zlewozmywaka ze stali nierdzewnej?

Czyszczenie zlewozmywaka w jakiejkolwiek formie powinno przede wszystkim zostać poprzedzone usunięciem wszelkich zbędnych elementów z jego wnętrza. Dopiero tak „oczyszczony” zlewozmywak można poddać zabiegowi z udziałem sody oczyszczonej i soli. 

W tym celu należy przygotować mieszankę obu składników, którą trzeba będzie równomiernie rozsypać w zlewie. Po wykonaniu tej czynności trzeba odczekać kilka minut, w trakcie których mieszanka rozpuści się wystarczająco. 

Warto zastosować sól drobno mieloną, ponieważ szybciej się rozpuszcza, co sprawia, że unikniemy ryzyka powstania zarysowań. Wówczas należy delikatnymi ruchami przetrzeć zlew, a następnie spłukać dużą ilością ciepłej wody. 

Doskonałym sposobem będzie również zastosowanie mieszanki wody z octem. To wyjątkowo prosty sposób polegający na wypełnieniu komory zlewu wodą z octem w proporcji 1:1. Zlew należy pozostawić z miksturą wewnątrz na godzinę, a następnie przetrzeć całość zwykłą szmatką lub miękką gąbką.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia zlewu ze stali nierdzewnej?

Przede wszystkim warto mieć świadomość tego, czy jesteśmy posiadaczami zlewu z nieco wyższej półki czy też z półki niskiej lub średniej. Zlewozmywak to element, który jest eksploatowany każdego dnia. 

Jeżeli zależy nam na tym, by faktycznie służył bez zarzutu przez lata, to warto zainwestować nieco więcej na początku. Droższe modele są skonstruowane z najwyższej jakości stali nierdzewnej, które są znacznie bardziej odporne na wszelkiego rodzaju działanie czynników zewnętrznych. 

Z całą pewnością posiadacze tańszych wersji szybciej dostrzegą nieestetyczne zarysowania, a te bywają doskonałą kryjówką dla bakterii. Czyszczenie zlewów ze stali nierdzewnej powinno odbywać się za pomocą delikatnej szmatki lub miękkiej gąbki. 

Zapewnią one bezproblemowe usuwanie brudu i gwarancję na to, że powierzchnia się nie zarysuje. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać o regularności. To ona zapewni nam komfort użytkowania ze zlewu.