Jak wyczyścić glinianą donicę

Gliniane donice to fantastyczny element wystroju wnętrza lub własnego ogrodu. Każda miłośniczka kwiatów doskonale wie, że zawsze przychodzi ten moment, kiedy trzeba donice wyczyścić. 

Dobrym momentem jest przesadzanie kwiatów. Można wówczas skupić się na tym, aby przy okazji przywrócić doniczkom pierwotny wygląd. Wbrew pozorom cały proces czyszczenia nie jest skomplikowanym zabiegiem. 

W dobie fantastycznych środków czyszczących wszystko staje się nieco łatwiejsze i nie zajmuje zbyt wiele czasu. Niemniej, w niektórych donicach znajdują się rośliny, którym wyjątkowo mocno nie po drodze z chemią. 

Zastosowanie silnych środków może w takiej sytuacji zadziałać na naszą niekorzyść. Warto wobec tego zdecydować się na sposoby domowe, które od lat są praktykowane i jak to bywa ze sposobami domowymi – bywają niezawodne.

Co potrzebujemy, aby wyczyścić donice gliniane?

Donice znajdujące się we wnętrzu przez okrągły rok nie stanowią zbyt wielkiego wyzwania. Zgoła inaczej wygląda sytuacja z donicami znajdującymi się w ogrodzie, ponieważ są one w zasadzie bezustannie wystawione na działanie warunków atmosferycznych. 

A te bywają zmienne i dosyć kapryśne. Donice znajdujące się na zewnątrz wymagają nieco więcej pracy, aczkolwiek przywrócenie im dawnego blasku nie będzie problemem, gdy wyposażymy się w odpowiednie akcesoria. 

Przede wszystkim będziemy potrzebować szmatki oraz wody. Gruntowne porządki warto rozpocząć od czyszczenia wodą i mydłem. 

Dopiero wtedy można przystąpić do dalszego działania. Istnieje kilka sposobów, choć warto przede wszystkim skupić się na metodach sprawdzonych, a zatem wyposażyć się w ocet, cytryną i sól. 

Mając w zanadrzu taki zestaw bez problemu uporamy się z zalegającym brudem.

Jak wykonać czyszczenie donicy glinianej?

Nawet umycie donicy ciepłą wodą i mydłem nie pomoże uporać się z pewnego rodzaju przebarwieniami, które mogą pojawiać się za sprawą zróżnicowanych warunków atmosferycznych. 

Tego rodzaju mycie jest zaledwie etapem przygotowującym nas do solidnego czyszczenia. Po opłukaniu donicy wodą z mydłem i usunięciu widocznych zabrudzeń należy dokładnie ją osuszyć, a następnie przystąpić do kolejnego etapu. Co mamy do dyspozycji?

  1. Wiele kobiet decyduje się na zastosowanie cytryny w połączeniu z solą. Trzeba przyznać, że to jeden z najskuteczniejszych sposobów na pozbycie się nieestetycznych przebarwień na powierzchni donicy. W celu oczyszczenia doniczki należy przekroić cytrynę na pół, a następnie posypać szczyptą soli. Tak przygotowane narzędzie trzeba okrężnymi ruchami wcierać w donicę, pamiętając o tym, by regularnie dosypywać sól na cytrynę. Kiedy już cała doniczka zostanie wysmarowana cytryną, należy wystawić ją na działanie promieni słonecznych, dokładnie osuszyć i wówczas przepłukać ciepłą wodą, przecierając jednocześnie zwykłą szmatką.

  2. Nieco mocniejsze zabrudzenia można usunąć za pomocą octu. Wystarczy jedynie do wiadra z wodą wlać mniej więcej pół litra octu, a następnie zanurzyć donicę w takim roztworze na kilka dni. To jeden z najlepszych sposobów na pozbycie się skamieniałych i twardych zabrudzeń, których nie sposób usunąć innymi sposobami.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia donicy glinianej?

Gliniane donice to dosyć wytrzymały i trwały wariant, aczkolwiek trzeba mieć na względzie fakt, do czego służą. W donicach mogą znajdować się kwiaty, ale również owoce i warzywa. 

Warto wobec tego unikać środków chemicznych, które choć skuteczne, to jednak mogą wpłynąć na jakość rośliny. Glina nie może być również traktowana zbyt szorstkimi narzędziami, które mogą wpłynąć na jej fakturę.