Jak wyczyścić kran z kamienia

Kran i zlewozmywak to dwa elementy kuchni, bez których funkcjonowanie w tej przestrzeni byłoby niemal niemożliwe. Nie sposób przecież wyobrazić sobie gotowania bez wcześniejszego umycia rąk, a następnie produktów, których potrzebujemy do przygotowania posiłku. 

Z kranu korzystamy również wtedy, kiedy woda staje się kluczowym elementem, który umożliwia nam ugotowanie danego produktu. Trzeba wobec tego przyznać, że to jeden z istotniejszych przedmiotów w całej kuchni i jednocześnie przedmiot, wokół którego zawsze znajduje się jedzenie. 

Warto zatem wiedzieć, jakie techniki sprawdzą się najlepiej w przypadku czyszczenia kranu. Komfort gotowania wynika przede wszystkim z warunków, jakie panują w naszej kuchni. Czystość jest zatem podstawą o którą warto się zatroszczyć..

Co potrzebujemy, aby wyczyścić kran?

Jak to zwykle bywa w takich przypadkach, sposobów jest całkiem sporo i tylko od nas oraz od naszego kranu zależy, na jaki się zdecydujemy, a jakich powinniśmy unikać. 

Z całą pewnością bez problemu znajdziemy całą gamę wariantów w postaci chemicznych płynów i mleczek, które faktycznie potrafią uporać się z osadzającym się kamieniem. 

Niemniej jednak, warto również przetestować kilka domowych sposobów, które bywają mniej inwazyjne i bez wątpienia cieszą się dużą skutecznością. Być może najlepszym rozwiązaniem w naszym przypadku będzie zastosowanie cudownych właściwości octu i cytryny? 

Doskonałą propozycją jest również pasta do zębów, alkohol etylowy lub zwykła mąka. Bez względu na to, jaką opcję zamierzamy sprawdzić, z pewnością będziemy potrzebowali czystej ściereczki.

Jak wykonać czyszczenie kranu?

W pierwszej kolejności należy zadbać o to, by w momencie czyszczenia w zlewie nie znajdowały się brudne naczynia lub co gorsza – produkty spożywcze. Przed rozpoczęciem należy w miarę możliwości oczyścić przestrzeń, ponieważ zastosowane środki mogą zadziałać mniej korzystnie w zetknięciu z elementami, których nie mieliśmy zamiaru nimi traktować. W jaki sposób czyścić kran z kamienia? Oto kilka propozycji:

  1. Kran to przewód, przez który każdego dnia przepływa woda niezbędna do normalnego funkcjonowania. Jej twardość oraz zawartość magnezu sprawiają, że kamień osadza się zadziwiająco szybko. Przygotowanie mikstury z octu lub soku z cytryny to nieskomplikowany zabieg. Wystarczy jedynie wypełnić szklankę do połowy octem lub sokiem z cytryny, a następnie nasączyć szmatkę i owinąć ją wokół kranu. W takim stanie kran powinien przebywać przez godzinę. Dopiero po upływie czasu należy przemyć kran płynem i opłukać letnią wodą.

  2. Nieco szybszym wariantem jest zastosowanie alkoholu etylowego. Decydując się na takie rozwiązanie wystarczy namoczyć szmatkę i delikatnie pocierać miejsca, w których osiadł kamień. Alkohole bardzo szybko rozprawi się z nieestetycznym osadem.

  3. Wiele gospodyń domowych decyduje się również na zastosowanie mąki. W tym celu należy przede wszystkim osuszyć kran, a następnie nasypać na jego powierzchnię mąkę. Dopiero wówczas będzie może skorzystać ze ściereczki, pocierając delikatnie. Wbrew pozorom to bardzo skuteczny sposób.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia kranu?

Czyszczenie kranu nie należy do ulubionych czynności, aczkolwiek warto poświęcać mu chwilę każdego dnia. Rzecz nie tylko w tym, by zawsze lśnił czystością, choć to również ważny aspekt. 

Regularne czyszczenie kranu pozwoli wydłużyć czas eksploatacji każdego kranu. Czystość to jedyna gwarancja na to, że kran posłuży nam znacznie dłużej. 

Osoby, które dosyć mocno bagatelizują kwestie czyszczenia kranu są zmuszone do znacznie częstszej wymiany tego elementu.