Jak wyczyścić filtr w okapie

Zalegająca warstwa brudu w okapie powoduje jego głośniejszą pracę. Brudny okap pracuje także mniej efektywnie, warto więc czyścić go regularnie. Jak robić to skutecznie i bez wielkiego wysiłku? Przeczytaj artykuł i poznaj 4 sposoby jak wyczyścić filtr w okapie.

Przygotowanie do czyszczenia

W zależności od tego, który sposób wyda Ci się najlepszy, potrzebujesz innych środków. Przed czyszczeniem filtra w okapie warto się przygotować, aby wszystko co potrzebne znalazło się pod ręką. 

Do wykorzystania sposobów zawartych w tym artykule potrzebujesz płynu do naczyń, wody, sody oczyszczonej. Warto przygotować także szczoteczkę do czyszczenia filtra. Jeśli zdecydujesz się na usuwanie zabrudzeń za pomocą środków dostępnych w sklepie, potrzebujesz specjalnego preparatu do czyszczenia stali nierdzewnej.

4 Skuteczne sposoby na wyczyszczenia filtru w okapie

Oto 4 proste a zarazem skuteczne sposoby na pozbycie się tłustych plam i zabrudzeń z filtra w okapie:

 1. Moczenie filtra w wodzie z dodatkiem płynu do mycia naczyń – dobrej jakości płyn powinien poradzić sobie z tłustymi plamami i mniejszymi zabrudzeniami. Należy znaleźć naczynie do którego zmieści się filtr, wlać do niego ciepłą wodę i dodać kilka kropel płynu do mycia naczyń.

  Filtr pozostaw w mieszance na 30 minut. Po upływie wyznaczonego czasu wyjmij filtr z mieszanki i potraktuj szczotką do czyszczenia filtra. Gdy usuniesz już tłuste plamy i inne zabrudzenia, dokładnie opłucz filtr pod bieżącą wodą a następnie osusz.

 2. Moczenie filtra w wodzie z dodatkiem sody oczyszczonej – soda oczyszczona sprawdza się w przypadku czyszczenia różnych powierzchni, warto wykorzystać ją także do oczyszczania filtra z okapu.

  Mieszanka sody oczyszczonej z wodą to dobre rozwiązanie, jeśli Twój filtr posiada na sobie trudne do usunięcia zabrudzenia.

  Zagotuj wodę w garnku i dodaj do niej 3 łyżki sody oczyszczonej. Włóż filtr do przygotowanej mieszanki i pozostaw na 15 minut. Po upływie tego czasu opłucz filtr a następnie go wysusz.

  Jeśli warstwa zabrudzenia jest duża, po wyjęciu filtra z mieszanki możesz wyczyścić go za pomocą szczotki.

 3. Oczyszczanie filtra w zmywarce – to dobre rozwiązanie, jeśli nie lubisz domowych porządków, nie masz na nie czasu lub filtr jest tak brudny, że żaden inny sposób nie zadziałał. Jeśli decydujesz się na ten sposób, filtr umieść na najniższej półce w zmywarce. Przed zastosowaniem tego sposobu warto zapoznać się z zaleceniami producenta okapu.

 4. Środki usuwające zabrudzenia ze stali nierdzewnej – można kupić je w sklepach z chemią domową. Warto stawiać na środki wysokiej jakości, aby uzyskać najlepszy efekt i uniknąć czasochłonnego czyszczenia filtra. Przed użyciem środka zapoznaj się z instrukcją umieszczoną na opakowaniu.

Czysty filtr w okapie? O tym warto pamiętać

Wiesz już jak wyczyścić filtr w okapie szybko i skuteczne. Jest jeszcze kilka kwestii związanych z okapem o których warto pamiętać.

Pierwsza z nich dotyczy regularności. Jeśli chodzi o sprzątanie, jest ona bardzo ważna. Tak samo jest w przypadku oczyszczania filtra w okapie, który należy czyścić minimum raz w miesiącu, chociaż warto robić to częściej. W tym miejscu gromadzi się nie tylko kurz, tłuszcz i inne zanieczyszczenia, ale czasami nawet insekty. Jeśli chcesz mieć czystą kuchnię, warto znaleźć czas na czyszczenie filtra w okapie raz w tygodniu.


O czystość filtra w okapie można zadbać na co dzień. W jaki sposób? Podczas gotowania czy smażenia używaj pokrywek do garnków i patelni, co pozwoli skutecznie ograniczyć emisję oparów podczas przygotowywania posiłków.

Przed przystąpieniem czyszczenia filtra i okapu należy odłączyć urządzenie od zasilania. Jeśli używasz środków do czyszczenia okapu pamiętaj, aby zapoznać się z instrukcją i zawsze dokładnie usuwać resztki środka z filtra w okapie.

Jeśli jeszcze nigdy nie czyściłeś filtra, przed podjęciem się tego zadania zapoznaj się z zaleceniami producenta okapu. To właśnie tam można znaleźć wszystkie najważniejsze informacje na temat prawidłowego użytkowania okapu. Dzięki temu unikniesz uszkodzeń urządzenia i będziesz mógł użytkować je przez długi czas.