Jak wyczyścić fotel biurowy

Odpowiednie i regularne czyszczenia foteli biurowych to bardzo ważna kwestia. Dzięki temu można zadbać o higienę w miejscu przeznaczonym do pracy czy nauki, co podnosi komfort użytkowania przestrzeni. Jak szybko i skuteczne o to zadbać? Przeczytaj artykuł i poznaj 5 sposobów jak wyczyścić fotel biurowy.

Przygotuj się do sprzątania

W zależności od wybranego sposobu, potrzebne będą inne środki i akcesoria. Aby wykorzystać sposoby zaproponowane w tym artykule potrzebujesz miękkiej ścierki, wody, mydła, płynu do mycia naczyń, proszku do prania, aktywnej pianki do dywanów, uniwersalnego mleczka do czyszczenia mebli.

5 sposobów na czyszczenie fotela biurowego

Warto pamiętać, że każdy materiał ma inne wymagania. Przed przystąpieniem do czyszczenia fotela należy zapoznać się z zaleceniami producenta. Przed czyszczeniem właściwym, należy użyć odkurzacza i pozbyć się kurzu z fotela. Oto 5 sposobów jak wyczyścić fotel biurowy szybko i skutecznie:

  1. Ciepła woda i mydło – mieszanka usunie plamy.

    Ciepłą wodę połącz z odrobiną mydła, namocz miękką szmatkę w mieszance i delikatnie usuń plamę. Unikaj intensywnego pocierania, gdyż może to zniszczyć materiał. Po usunięciu plamy przetrzyj fotel wilgotną szmatką i usuń resztki mieszanki, a następnie osusz oczyszczoną powierzchnię.

  2. Woda i płyn do mycia naczyń – takie połączenie rozprawi się z tłustymi plamami, a także odświeży fotel biurowy. Miękką szmatkę zamocz w wodzie a następnie wyciśnij i nanieś kilka kropel płynu do mycia naczyń.

    Wystarczy delikatnie przetrzeć fotel, a następnie usunąć resztki płynu za pomocą wilgotnej ściereczki. Na koniec wystarczy osuszyć oczyszczoną powierzchnię.

  3. Woda i proszek do prania – na wilgotną ścierkę nanieś łyżeczkę proszku do prania i wyczyść fotel. Resztki proszku usuń za pomocą odkurzacza. Ten sposób jest dobry na pozbycie się zarówno trudnych jak i łatwych do usunięcia plam. Proszek sprawi, że fotel biurowy będzie odświeżony i czysty, a do tego pozostawi na nim przyjemny zapach.

  4. Aktywna pianka do dywanów – doskonale sprawdzi się w przypadku foteli z materiałów syntetycznych. Przed wykorzystaniem aktywnej pianki do dywanów zapoznaj się z zaleceniami producenta fotela. Przeczytaj również instrukcję pianki. W większości przypadków piankę należy rozprowadzić na czyszczonej powierzchni, a następnie dokładnie zebrać za pomocą wilgotnej ścierki lub ręcznika papierowego.

  5. Uniwersalne mleczko do czyszczenia mebli – taki środek warto wykorzystać do czyszczenia foteli drewnianych lub tych z plastiku. Przed wykorzystaniem tego sposobu zapoznaj się z zaleceniami producenta fotela, a także z instrukcją użytkowania mleczka. Najczęściej należy nanieść mleczko na powierzchnię fotela i delikatnie przetrzeć, a następnie usunąć preparat z powierzchni za pomocą wilgotnej miękkiej ścierki.

Kilka ważnych informacji

Do każdego fotela powinna być dołączona metka, która zawiera ważne informacje dotyczące czyszczenia. Najczęściej pojawia się na niej oznaczenie W, S lub X. 

W oznacza, że fotel można czyścić produktem na bazie wody. S oznacza, że do czyszczenia można użyć produktów bezwodnych, gdyż woda może powodować uszkodzenia materiału. Oznaczenie X mówi nam, że fotel można czyścić jedynie za pomocą odkurzacza lub miękkiej szmatki.


Jeśli nie masz pewności, czy wybrany przez Ciebie sposób czyszczenia nie zaszkodzi fotelowi, zrób eksperyment. Niewielką ilość wybranego środka nanieś na mało widoczne miejsce. Jeśli fotel w tym miejscu nie ulegnie uszkodzeniu, możesz zastosować wybrany sposób czyszczenia.

Podczas czyszczenia fotela warto pamiętać o wszystkich jego częściach. Odwróć fotel do góry nogami i usuń zanieczyszczenia z kółek. W tym celu warto użyć odkurzacza lub szczotki, która wyczyści wszystkie szczeliny w tym miejscu.

Ostatnią ważną kwestią dotyczącą czyszczenia fotela, jest pamiętanie, że trzeba robić to regularnie. Dzięki temu zadbasz o warunki pracy, a korzystanie z przestrzeni będzie wygodne.