Jak wyczyścić dywan domowym sposobem

Trudno wyobrazić sobie przytulne wnętrza domu bez dywanów. Jeśli Ty również lubisz tego typu dodatki, ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. 

Poniżej znajdziesz kilka porad jak wyczyścić dywan domowym sposobem bez dużego wysiłku, ale za to efektywnie.

Czyszczenie dywanu – przygotuj się odpowiednio

Przed przystąpieniem do czyszczenia dywanu, warto przygotować sobie wszystko to co będzie potrzebne. Dzięki temu czyszczenie będzie przebiegało sprawnie. 

Do wykorzystania sposobów zaproponowanych w tym artykule potrzebna będzie soda oczyszczona, ocet, woda, butelka z dyfuzorem, mąka ziemniaczana, mydło, kwasek cytrynowy, gąbka. 

Warto także przygotować sobie odkurzacz, gdyż przed każdym właściwym czyszczeniem dywanu należy dokonać czyszczenia wstępnego. Jest to szczególnie istotne w przypadku dywanów typu shaggy.

5 domowych sposobów na czyszczenie dywanów

Przed przystąpieniem do czyszczenia warto pamiętać o sprawdzeniu, jakie środki można zastosować na dywanie. Nieodpowiednie wybranie środków może skutkować zniszczeniem dywanu. Gdy już dowiesz się, co pomoże a nie zaszkodzi Twojemu dywanowi, wybierz któryś z 5 skutecznych sposobów na czyszczenie:

 1. Soda – doskonale odświeża dywany, usuwa nieprzyjemne zapachy.

  Jeśli chcesz wzmocnić efekt, do sody dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego. Sodę rozsyp na dywanie i pozostaw na pół godziny. Po upływie tego czasu dokładnie odkurz dywan.

 2. Ocet i soda oczyszczona – niezawodne połączenie, które sprawdzi się również w czyszczeniu dywanów. Dwie szklanki wody połącz z łyżką sody oczyszczonej i dodaj pół szklanki octu i dokładnie wymieszaj. Tak przygotowaną miksturę przelej do butelki z dyfuzorem i spryskaj dywan.

  Jeśli dywan jest mocno zanieczyszczony, wetrzyj w niego mieszankę za pomocą gąbki. Pozostaw sodę z octem i wodą na dywanie, a po wyschnięciu dokładnie odkurz.

 3. Mydło połączone z wodą – ta mieszanka sprawdzi się, jeśli na dywan wylała się kawa, herbata czy inny napój.

  Wówczas należy jak najszybciej wytrzeć dywan ścierką, a następnie potraktować plamę mydłem z wodą.

  Po wyczyszczeniu plamy pamiętaj, aby przetrzeć czyszczone miejsce lekko wilgotną ścierką, a następnie delikatnie osuszyć za pomocą ręcznika papierowego.

 4. Mąka ziemniaczana – tłuste i uporczywe plamy na dywanie?

  Posyp je mąką ziemniaczaną i pozostaw na kilka godzin, a następnie dokładnie odkurz dywan. Mąka ziemniaczana może pozostać na dywanie nawet przez cały dzień, dzięki czemu będzie  bardziej skuteczna.

 5. Kwasek cytrynowy – niezawodny środek do czyszczenia wielu powierzchni i elementów wyposażenia, sprawdzi się także w przypadku dywanów.

  Kwasek cytrynowy nanieś na wilgotną gąbkę, a następnie przetrzyj dywan i dokładnie odkurz.

Kilka ważnych informacji – o tym trzeba pamiętać

Dywany, szczególnie te w często użytkowanych pomieszczeniach, należy czyścić regularnie. Warto pamiętać o odkurzaniu kilka razy w tygodniu, co pozwoli na utrzymanie odpowiedniego poziomu czystości. 

Kolejną istotną kwestią są plamy. Jeśli pojawią się na Twoim dywanie, zadziałaj szybko i usuń plamę. Dzięki szybkiemu działaniu istnieje duże prawdopodobieństwo, że po plamie nie pozostanie żaden ślad.

Zawsze przed pierwszym czyszczeniem dywanu zapoznaj się z informacjami producenta. Najczęściej można znaleźć je na naklejce lub metce dołączonej do dywanu. Niestety nie zawsze wszystkie domowe sposoby okażą się dobre, co zależy od rodzaju dywanu. Jeśli nie chcesz go zniszczyć, zapoznaj się z tym co radzi producent.

Jeśli do czyszczenia dywanu używasz mieszanek z dodatkiem wody czy octu, pamiętaj o odpowiednich proporcjach i umiarze. Dywan powinien być wilgotny po ich użyciu, ale nie może być przemoczony. Jeśli potraktujesz dywan zbyt dużą ilością wody czy octu, będzie schnął powoli a dodatkowo zacznie nieprzyjemnie pachnieć.

Jeśli podczas czyszczenia dywanów używasz gąbki lub szczotki, bądź delikatny. Zbyt mocne i długie pocieranie może bowiem sprawić, że dywan straci swój urok a kolor wyblaknie. Warto pamiętać o tym zawsze, dzięki czemu dywan posłuży Ci przez wiele lat.