Jak wyczyścić aluminium

Aluminiowe przedmioty posiada w swoim domu chyba każdy. Należy pamiętać o tym, aby czyścić je regularnie i używać odpowiednich technik oraz środków. Jak zrobić to skutecznie i nie przeznaczać na sprzątanie zbyt wiele czasu? Przeczytaj artykuł i poznaj 4 sposoby jak wyczyścić aluminium.

Przygotuj się do sprzątania

Przed czyszczeniem aluminium warto zadbać o przygotowanie. Dzięki temu wszystko przebiegnie sprawnie i nie stracisz zbyt dużej ilości czasu. 

Wykorzystanie sposobów podanych w tym artykule wymaga przygotowania środka chemicznego przeznaczonego do czyszczenia aluminium, wody, szmatki z mikrofibry, kwasku cytrynowego, soku z cytryny, sody oczyszczonej, wody utlenionej, ketchupu.
Oto 4 sposoby jak wyczyścić aluminium szybko i skutecznie:

 1. Połączenie sody oczyszczonej i wody utlenionej – pierwszym krokiem jest polanie wodą utlenioną czyszczonej powierzchni.

  Następnie należy posypać ją sodą oczyszczoną i wyczyścić używając ścierki z mikrofibry.

  Gdy powierzchnia będzie już czysta, należy usunąć mieszankę za pomocą wody.

 2. Sok z cytryny i kwasek cytrynowy – połącz te składniki a następnie polej mieszanką czyszczoną powierzchnię. Następnie użyj szmatki z mikrofibry i dokładnie wyczyść zabrudzenia.

  Jeśli są wyjątkowo uporczywe, zamiast szmatki z mikrofibry warto użyć szczoteczki do zębów.

  Gdy powierzchnia będzie już czysta, usuń mieszankę za pomocą wody a następnie osusz oczyszczoną powierzchnię.

 3. Środek chemiczny do czyszczenia aluminium – ten sposób jest najlepszy, jeśli zależy Ci na wypolerowaniu aluminiowych elementów.

  Czyszczoną powierzchnię polej obficie wodą, a następnie zaaplikuj chemiczny środek do czyszczenia aluminium.

  Spłucz dokładnie powierzchnię wodą, a następnie wypoleruj ją używając miękkiej szmatki z mikrofibry.

 4. Ketchup – chociaż może wydawać się to mało prawdopodobne, ten smaczny specjał sprawdza się nie tylko jako dodatek do dań i przekąsek.

  Ketchup to dobry sposób na utrzymanie aluminium w dobrej formie. Warto zastosować go do czyszczenia garnków i akcesoriów kuchennych wykonanych z aluminium. Czyszczenie jest bardzo proste.

  Wystarczy zaaplikować ketchup na czyszczonej powierzchni, wetrzeć i pozostawić na około 20 minut. Po upływie tego czasu należy usunąć ketchup ściereczką a czyszczoną powierzchnię dokładnie umyć za pomocą wody, a następnie osuszyć.

  Jeśli nie masz pod ręką wyżej wymienionych środków, a musisz wyczyścić aluminium, dobrze sprawdzi się to, co jest w każdym domu czyli płyn do mycia naczyń i ocet. 2 łyżki octu wymieszaj z 1 łyżką płynu do mycia naczyń i zaaplikuj mieszankę na czyszczoną powierzchnię.

  Do usuwania zanieczyszczeń usuń szczoteczki do zębów, a po zakończeniu oczyszczania przemyj powierzchnię wodą.

Pierwszą ważną kwestią, o której nie należy zapominać jest regularność. Aluminiowe naczynia, akcesoria i inne elementy wyposażenia powinny być czyszczone regularnie. Dzięki temu nie utracą połysku, co jest bardzo ważne.

Jeśli decydujesz się na użycie środka chemicznego do czyszczenia powierzchni aluminiowych, pamiętaj o instrukcji dołączonej do opakowania. Warto się z nią zapoznać przed użyciem środka, gdyż zawiera wiele cennych i przydatnych informacji. Nieodpowiednie użycie takiego środka może powodować zmatowienie aluminium lub powstawanie zacieków.

Pamiętaj, aby do czyszczenia aluminium nie używać twardych szczoteczek czy druciaków. Takie akcesoria na pewno uszkodzą aluminiową powłokę. Jeśli decydujesz się na czyszczenie aluminium za pomocą wody utlenionej, zachowaj ostrożność i nie używaj zbyt dużej ilości tej wody, aby nie uszkodzić aluminiowej powierzchni.

Jeśli chcesz wyczyścić aluminiowe elementy maszyn czy urządzeń, niedużych zabrudzeń można pozbyć się szybko i skutecznie używając myjki parowej. Piaskowanie oraz sodowanie przyda się w przypadku trudniejszych plam i zabrudzeń.

Aluminiowe elementy hydrauliczne należy czyścić za pomocą specjalnych detergentów. Tak ważne zadanie najlepiej powierzyć doświadczonym profesjonalistom. Do czyszczenia aluminiowych elementów hydraulicznych nie używaj popularnych środków chemicznych, gdyż spowoduje to uszkodzenia.