Jak wyczyścić rurę od odkurzacza

Chociaż czyszczenie rury od odkurzacza na pewno nie należy do ulubionych czynności wielu osób, z pewnością warto robić to regularnie. Dzięki temu odkurzacz będzie działał bez zarzutu przez wiele lat. Jak robić to skutecznie i bez straty dużej ilości czasu? Przeczytaj artykuł i poznaj 5 sposobów jak wyczyścić rurę od odkurzacza.

Co należy przygotować?

Aby oczyszczanie rury od odkurzacza szło sprawnie, warto się do tego wcześniej odpowiednio przygotować. Do wykorzystania sposobów zaproponowanych w tym artykule potrzebujesz kija od szczotki, szmatki i sznurka, gąbki, pręta. Przyda się także szczotka z uchwytem nazywana kurzawką. Oto 5 sposobów jak wyczyścić rurę od odkurzacza szybko oraz skutecznie:

 1. Kij od szczotki – jest to najszybsze rozwiązanie, jeśli odkurzacz działa nieprawidłowo i mogło dojść do zapchania rury.

  Kijem od szczotki można udrożnić ją w łatwy sposób. Wystarczy rozkręcić rurę od odkurzacza, włożyć szczotkę i wypchnąć wszystko to co przeszkadza w efektywnym odkurzaniu.

 2. Szmatka i sznurek – ten sposób czyszczenia należy wykorzystać wówczas, gdy potrzebne jest oczyszczenie ścianek w rurze odkurzacza.

  Szmatkę przewiąż sznurkiem, a następnie włóż ją do rury i dokładnie oczyść.

 3. Sznurek i gąbka – chodzi tutaj o małe gąbki, można znaleźć je w każdym sklepie z wyposażeniem do sprzątania.

  Małą gąbkę przewiąż sznurkiem, a następnie oczyść ścianki rury od odkurzacza.

 4. Metalowy pręt – doskonale usuwa wszystko to co zalega w rurze i nie pozwala na efektywne sprzątanie.

  Wystarczy przeciągnąć pręt przez rurę, aby pozbyć się zanieczyszczeń. Pamiętaj, aby używać czystego pręta.

 5. Szczotka kurzawka – jeśli jeszcze nie masz jej w domu, warto wybrać się do sklepu i kupić najmniejszy rozmiar. Taka szczotka nie tylko pomoże oczyścić rurę od odkurzacza, ale jest również przydatna podczas codziennego sprzątania.

  Przed użyciem szczotki podziel rurę od odkurzacza na najmniejsze części, a następnie czyść każdą z nich po kolei.

Kilka ważnych informacji

Wiesz już, jak szybko i bez trudu możesz usunąć większe i mniejsze zabrudzenia ze środka rury od odkurzacza. Jest jeszcze kilka ważnych informacji, które warto poznać i zapamiętać. Bardzo ważne jest to, aby pamiętać o regularnym czyszczeniu rury. Jeśli będziesz o tym zapominać, sprzątania będzie nie tylko nieefektywne, ale także może spowodować to uszkodzenia sprzętu.

Po każdym sprzątaniu w domu z użyciem odkurzacza sprawdź, czy do jego wnętrza nie dostały się jakieś przedmioty. Małe zabawki czy inne tego rodzaju przedmioty nie powinny pozostać w rurze odkurzacza.

Rurę od odkurzacza należy czyścić nie tylko w środku, ale także na zewnątrz. Wystarczy przetrzeć ją szmatką. Jeśli na rurze widoczne są zabrudzenia i plamy, można sięgnąć po ocet. Jego niewielką ilość nałóż na szmatkę i wyczyść zewnętrzną część rury od odkurzacza.

Czyszcząc odkurzacz warto także zadbać, aby podczas odkurzania móc cieszyć się przyjemnym zapachem. Gdy już wyczyścić rurę od zewnętrznej oraz wewnętrznej strony, zajrzyj do filtra.

Olejek zapachowy to dobre rozwiązanie, które warto wykorzystać. Zaaplikuj kilka kropel ulubionego zapachu na filtr, a następnie złóż odkurzacz. Teraz podczas sprzątania w całym domu będzie unosił się przyjemny zapach olejku.

Jeśli decydujesz się na użycie szczotki kurzawki, pamiętaj, aby po każdorazowym sprzątaniu z jej pomocą oczyścić szczotkę. Kurz gromadzący się w tym miejscu to nic przyjemnego, warto usuwać go regularnie i cieszyć się czystością w domu.

Przed każdym czyszczeniem rury warto ją rozłożyć na jak najmniejsze części. Dzięki temu możesz dotrzeć nawet do najmniejszych zakamarków, co pozwoli Ci na efektywne oczyszczenie całej rury od odkurzacza. Pamiętaj również o tym, aby regularnie wymieniać filtr w odkurzaczu. Jest to ważne dla efektywności odkurzania oraz żywotności urządzenia. 

Także akcesoria dołączone do odkurzacza są bardzo ważne. Warto regularnie oczyszczać wszystkie używane szczotki. Wystarczy umyć je za pomocą mokrej szmatki a następnie dokładnie osuszyć i gotowe. Twój odkurzacz jest gotowy na kolejne sprzątania.