Jak skutecznie wyczyścić czajnik z kamienia

Aby skutecznie wyczyścić czajnik z kamienia, masz do wyboru kilka metod:

  • octem
  • odkamienienie sodą oczyszczoną
  • odkamienienie kwaskiem cytrynowym
  • profesjonalnym odkamieniaczem

Poniżej informacje jak krok po kroku wyczyścić czajnik z kamienia wybraną metodą. 

Jak odkamienić czajnik sodą oczyszczoną?

Wsyp do czajnika 4 łyżki stołowe sody (łyżka stołowa to duża łyżka do zupy). Po kwadransie zalej czajnik 1,5 l wody a następnie dokładnie opłucz czajnik. Ważne jest w tej metodzie, aby wody z sodą nie gotować.  Bezpośrednio po odkamienianiu przepŁucz czajnik parę razy wodą, aby pozbyć się resztek sody z czajnika

Jak odkamienić czajnik kwaskiem cytrynowym?

Kwasek cytrynowy to najczęściej chyba stosowana metoda, jeśli chodzi o odkamienianie czajników. Weź torebkę kwasku, wsyp ją do czajnika i zalej wodą do połowy objętości czajnika. Następnie zagotuj wodę, a potem odstaw na parę godzin. Będziesz widział jak kamień znika z powierzchni naczynia. Po odkamienieniu kwaskiem najlepiej parę razy zagotować w czajniku wodę aby nie miała ona posmaku cytryny. Kwasek cytrynowy nie jest tak skuteczny jak ocet, ale jeśli regularnie odkamieniasz czajnik to spokojnie sobie poradzi.

Jak odkamienić czajnik octem?

Ocet jest najskuteczniejszą z domowych metod odkamieniania czajnika. Jak się zabrać za odkamienianie octem? Wlej do czajnika pół litra octu i pół litra wody. Zagotuj i odstaw na godzinę. Wylej i przepłucz czajnik. Potem pozostaje już tylko pozbycie się zapachu octu. Jak zawsze, po odkamienianiu kilka razy dokładnie umyj czajnik i zagotuj w nim wodę.

Jak odkamienić czajnik odkamieniaczem?

To mniej domowy sposób na odkamienianie czajnika, ale jest to opcja dla tych, którzy nie chcą prowadzić eksperymentów kuchennych. Kupujemy odkamieniacz – najczęściej jest to płyn lub tabletka i zgodnie z instrukcją stosujemy w naszym czajniku. Zaletą tej metody jest to, że nie bawimy się w małego chemika tylko używamy produktu przeznaczonego do tego celu. Nie jest to najtańsza metoda, ale pewna. 

Co daje odkamienianie czajnika?

 Kamień zgromadzony w czajniku zmienia smak wody. Powoduje, że robi się mętna i przyrządzane na takiej wodzie napoje smakują gorzej. Ilość kamienia zależy od twardości wody. Im twardsza woda, tym częściej należy odkamieniać czajnik. Istotne jest też to, że odkamieniając czajnik elektryczny oszczędzasz pieniądze. Osad gromadzi się w nim nie tylko na dnie i na ściankach, ale też na grzałce. Jeśli jest pokryta kamieniem, do podgrzania wody potrzebuje więcej prądu. Alternatywą dla odkamieniania jest stosowanie dzbanków filtrujących z odpowiednimi filtrami.