Jak dezynfekować szczotki i grzebienie

Regularne czyszczenie oraz dezynfekcja szczotek i grzebieni do włosów to bardzo ważna kwestia. Należy robić to odpowiednimi środkami, aby szczotka czy grzebień były odpowiednio oczyszczone. Dzięki temu ich użytkowanie będzie bardziej komfortowe a przede wszystkim bezpieczne dla włosów oraz skóry głowy. Jak zrobić to poprawnie? Przeczytaj artykuł i poznaj 3 sposoby jak dezynfekować szczotki i grzebienie.

Co jest potrzebne do czyszczenia i dezynfekcji?

Przed przystąpieniem do czyszczenia i dezynfekcji, warto się odpowiednio przygotować. Dzięki temu zabieg będzie przebiegał sprawnie i bez trudu. Aby wykorzystać sposoby zaproponowane w tym artykule potrzebujesz wody, octu, szczoteczki, szamponu do włosów, amoniaku, olejku z drzewa herbacianego, wody utlenionej.

3 sposoby na skuteczne i szybkie wyczyszczenie i zdezynfekowanie szczotki oraz grzebienia:

  1. Oczyść szczotkę z włosów, możesz zrobić to za pomocą grzebienia. Jeśli czyścisz grzebień, możesz oczyścić go za pomocą szczotki do czyszczenia paznokci. Wlej odrobinę szamponu do ciepłej wody, a następnie namocz w mieszance szczotkę lub grzebień i dokładnie wyszoruj szczoteczką do czyszczenia paznokci. Po tym zabiegu osusz szczotkę lub grzebień a następnie wrzuć do miski z wodą z dodatkiem octu i pozostaw na kilka minut. Szczotkę lub grzebień ułóż na ręczniku i pozostaw do wyschnięcia. Jeśli chcesz mieć pewność, że szczotka czy grzebień został dobrze zdezynfekowany, na koniec możesz spryskać je sprayem przeznaczonym do dezynfekcji.
  2. Oczyść szczotkę lub grzebień za pomocą szczoteczki do czyszczenia paznokci. Do miski wlej szklankę ciepłej wody i odrobinę amoniaku, a następnie zanurz w niej szczotkę lub grzebień i pozostaw na kilka minut. Następnie dokładnie opłucz szczotkę lub grzebień i pozostaw na ręczniku do wyschnięcia.
  3. Oczyść szczotkę lub grzebień z włosów za pomocą szczoteczki do czyszczenia paznokci. Do miski wlej szklankę wody i dwie łyżki wody utlenionej. Zanurz szczotkę lub grzebień w mieszance i pozostaw na 15 minut. Po upływie tego czasu wyjmij szczotkę lub grzebień z miski i dokładnie opłucz wodą. Pozostaw szczotkę lub grzebień na ręczniku do wyschnięcia.

Na co zwrócić uwagę

Wiesz już, jak szybko i bez problemu można wyczyścić i zdezynfekować szczotki oraz grzebienie. Jest jeszcze kilka ważnych informacji, o których warto pamiętać. Istotne jest to, aby dbać o akcesoria. Czyść je regularnie, aby ich użytkowanie było komfortowe i bezpieczne dla włosów oraz skóry głowy.

Przed przystąpieniem do czyszczenia i dezynfekcji, sprawdź jakich środków możesz użyć do tych zabiegów. Inne wymagania ma szczotka z drewnianymi elementami, a inna z plastikowymi. Warto upewnić się, że użyty środek nie uszkodzić szczotki czy grzebienia. Także rodzaj włosia ma ogromne znaczenie dla przebiegu czyszczenia i dezynfekcji akcesoriów.

Poza regularnym czyszczeniem i dezynfekcją, akcesoria do włosów takie jak szczotki czy grzebienie warto również wymieniać. W zależności od stanu i zużycia, należy to robić przynajmniej raz w roku. Pamiętaj, że zużyte ząbki grzebienia czy szczotki uszkadzają włosy. Jeśli chcesz cieszyć się lśniącymi i zdrowymi kosmykami, pamiętaj o regularnej wymianie akcesoriów których używasz.

Jeśli chcesz zdezynfekować szczotkę jak prawdziwy profesjonalista, możesz w tym celu użyć sterylizatora UV. Jest to najskuteczniejszy i najszybszy sposób na pozbycie się tego, co nie powinno znajdować się na akcesoriach do włosów. Taki sterylizator nie jest trudny w obsłudze, a można kupić go za mniej niż 100 zł.

Zawsze przed rozpoczęciem dezynfekcji i czyszczenia głównego, warto pozbyć się ze szczotki włosów. W tym celu możesz użyć szczoteczki do czyszczenia paznokci, innej szczotki lub nawet wykałaczki. 

Dobrym sposobem na dokładne oczyszczenie szczotki lub grzebienia jest czyścik do szczotek. Takie czyściki można kupić w drogeriach stacjonarnych lub sklepach internetowych już za około 20 zł. Czyścik jest łatwy w użytku, a także bardzo skuteczny w czyszczeniu akcesoriów. Jeśli zdecydujesz się na użycie takiego czyścika, pamiętaj, aby regularnie go dezynfekować. Możesz zrobić to za pomocą sprayu do dezynfekcji.