Jak wyczyścić brudną tapicerkę w samochodzie?

Komfort jazdy samochodem uzależniony jest od wielu czynników, a jednym z nich jest czystość naszego auta. W czystym i pachnącym samochodzie przyjemniej się spędza czas i podróżuje. Jednak utrzymanie samochodu w czystości nie jest łatwym zadaniem, zwłaszcza jeśli się ma gromadkę dzieci lub zwierzęta. 

Najbardziej narażona na zabrudzenia jest tapicerka naszego samochodu, a jej wyczyszczenie spędza sen z powiek wielu właścicielom samochodów. Bardzo często próby samodzielnego wyczyszczenia tapicerki kończą się porażką i końcowy efekt jest jeszcze gorszy od stanu tapicerki przed czyszczeniem.

Czy da się wyczyścić tapicerkę w samochodzie domowymi sposobami?

Aby, odpowiedzieć na to pytanie zastanówmy się przez chwilę, co należy rozumieć przez domowe sposoby. Domowy sposób to taki, który nie wymaga specjalistycznego sprzętu. 

Oczywiście czasami można z bardzo dobrym efektem wizualnym, wyczyścić tapicerkę
w
samochodzie nie dysponując drogim, specjalistycznym sprzętem. Możemy poradzić sobie z tym zadaniem, jeśli tapicerka nie ma silnych zabrudzeń i wymaga jedynie odświeżenia.

Co potrzebujemy, aby wyczyścić tapicerkę domowym sposobem?

Do wykonania pracy będziemy potrzebować: 

  • zwykły odkurzacz na sucho,
  • zestaw ściereczek z mikrofibry,
  • zestaw szczoteczek różnej twardości,
  • chemia potrzebna do wyczyszczenia tapicerki,
  • dwa wiaderka,
  • ręczny oprysk ogrodowy,

i dużo chęci do pracy.

Są to rzeczy, które każdy z nas w domu posiada, a więc nie ma konieczności inwestowania w żaden sprzęt. Wyjątkiem może tu być oprysk ogrodowy oraz chemia,  którą należy  zakupić. Może również przydać się wkrętarka, ale o tym za chwilę.

Mamy kilka metod czyszczenia tapicerki domowym sposobem.

Szmponowanie

Szamponowanie to bardzo skuteczna metoda prania tapicerki o ile wykona się ten zabieg prawidłowo. Metoda ta polega na spryskaniu tapicerki specjalnym szamponem, a następnie dokładne wyszczotkowanie. Wcześniej należy oczywiście dokładnie odkurzyć tapicerkę. Szampon oddziela zabrudzenia od włókien tapicerki i się krystalizuje. 

Po wyszczotkowaniu tapicerki nadmiar szamponu i wilgoci należy zebrać ręcznikami. Po całkowitym wyschnięciu tapicerki należy ją dokładnie odkurzyć, aby pozbyć się resztek skrystalizowanych zabrudzeń.

Bonetowanie

Aby wyczyścić tapicerkę metodą bonetowania, należy zaopatrzyć się w środek do bonetowania (do kupienia w sklepach z profesjonalną chemią), a następnie nanieść go za pomocą oprysku na powierzchnię tapicerki. Kolejnym krokiem jest użycie ściereczki z mikrofibry i czyszczenie całych elementów od szwu do szwu. Można wspomóc się  wkrętarką, na której umieszczamy końcówkę do bonetowania. Nie jest to jednak  konieczne  i za bonet może nam posłużyć ściereczka z mikrofibry. Ściereczki należy często zmieniać.

Kapsułkowanie

Jest to bardzo popularna metoda często wykorzystywana przez firmy sprzątające. Polega ona na spryskaniu tapicerki środkiem do kapsułkowania i wtarcia go w tapicerkę za pomocą szczoteczki. Można wspomóc się wkrętarką z okrągłą szczotką na końcu. Zabrudzenia są niejako zamykane w kapsułkach, które należy dokładnie odkurzyć po całkowitym wyschnięciu tapicerki. 

Metody te sprawdzą się pod warunkiem, że tapicerka w samochodzie nie jest jakoś silnie zabrudzona. W przypadku silniejszych zabrudzeń nie obejdzie się bez użycia odkurzacza piorącego.

Alternatywne metody na czyszczenie tapicerki w samochodzie.

Jeśli nie czujemy się na siłach lub z innych przyczyn nie chcemy bawić się w domowe sposoby czyszczenia tapicerki, to możemy zlecić to zadanie profesjonalnej firmie, która wykonuje takie usługi na co dzień i dysponuje specjalistycznym sprzętem. 

Zlecenie takiej usługi firmie ma wiele plusów. Mamy pewność, że czyszczeniem tapicerki zajmą się specjaliści, którzy wiedzą jaką technologię zastosować i jakiego sprzętu oraz chemii użyć do konkretnych zabrudzeń.  

Tapicerka wyczyszczona w profesjonalny sposób nie będzie się szybko brudzić, a po wyschnięciu nie powychodzą plamy i zacieki.

Jaka jest najlepsza metoda prania tapicerki w samochodzie?

Jest wiele metod czyszczenia tapicerki, ale najskuteczniejszą i bezpieczną metodą jest tak  zwana ekstrakcja, czyli pranie na mokro za pomocą odkurzaczy piorących.

Na czym polega pranie tapicerki metodą ekstrakcji?

Aby, wyprać tapicerkę tą metodą należy wcześniej dokładnie odkurzyć cały samochód. Następnie trzeba pochować wszystkie drobiazgi i rzeczy, które mogłyby zostać zachlapane.

Kolejne czynności to:

  •  Spryskanie tapicerki środkiem do wstępnego rozpuszczania zabrudzeń. Środek ten  rozpuszcza i oddziela zabrudzenia od włókien tapicerki. Po spryskaniu tapicerki należy  odczekać 5-10 minut. 

  • Dokładne wyszczotkowanie tapicerki. Aby, uzyskać optymalne efekty należy zabrudzenia ruszyć mechanicznie. Możemy użyć do tego celu odpowiedniej szczoteczki lub ręcznej szorowarki. 

  • Następnie przystępujemy do prania odkurzaczem piorącym. Odkurzacz piorący pod ciśnieniem wtryskuje w tapicerkę chemię do płukania i jednocześnie zbiera/odsysa wcześniej rozpuszczone zabrudzenia oraz chemię. 

  • Odplamianie tapicerki. Chociaż na etapie prania odkurzaczem piorącym ustępuje  większość zabrudzeń, to jednak czasami zostają plamy, które należy wywabić odpowiednimi odplamiaczami. Po wykonaniu zabiegu odplamiania należy ponownie  wypłukać materiał odkurzaczem piorącym.
Tak wykonana usługa daje optymalne i najlepsze efekty

Prać samemu czy zlecić pranie tapicerki firmie?

Pranie tapicerki to nie tylko ciężka fizycznie praca, ale również zajęcie, które wymaga
cierpliwości i zaangażowania. Potrzebna jest również wiedza jak korzystać ze środków
czystości i jak radzić sobie z ciężkimi zabrudzeniami.

Jeśli nie przykładamy wagi do szczegółów i chodzi nam jedynie o odświeżenie tapicerki, to dobrym pomysłem może być podjęcie się tego zajęcia samemu. Faktem jest jednak to, że większość osób, które decydują się na zatrudnienie firmy, wcześniej próbowało wyczyścić tapicerkę własnymi siłami, ale efekty delikatnie mówiąc, nie były zadowalające.
Jeśli jednak zależy nam na naprawdę dokładnym wyczyszczeniu tapicerki i pozbycia się
głęboko zalegających zabrudzeń, to wyjściem może się okazać zatrudnienie specjalistów.