Jak wyczyścić skórzane siodełko

Rower to środek transportu, po który obecnie sięga coraz więcej osób. Z różnych powodów – niektórzy dla zdrowia, inni dla oszczędności, a jeszcze inni z troski o stan środowiska. Jednak by rower mógł posłużyć jak najdłużej, trzeba odpowiednio o niego zadbać. Szczególnie trudne może okazać się czyszczenie niektórych części roweru. Jak wyczyścić skórzane siodełko?

Czyszczenie lekko zabrudzonego siodełka

Wykonane z wysokiej jakości skóry licowej siodełko to z całą pewnością część roweru, która nadaje mu znacznie więcej urody. Jest też trwałe i wygodne. Aby jednak zachować je w dobrym stanie na długo, konieczne trzeba regularnie je czyścić. 

Zdecydowanie najłatwiej jest w przypadku lekkich zabrudzeń. Podchodzić powinno się do tego tematu bardzo podobnie jak do czyszczenia innych rzeczy wykonanych z takiego rodzaju skóry. 

Przede wszystkim nie powinno się używać zbyt dużych ilości wody i silnych detergentów. Można na przykład przygotować mieszaninę ciepłej wody i płatków mydlanych (używa się ich na przykład do prania firanek). W takiej mieszaninie można zamoczyć gąbkę, by przetrzeć nią zabrudzone siodełko. Trzeba ją jednak wcześniej odsączyć, bo nadmiar wody może znacznie pogorszyć wygląd skóry, a wysuszenie nie zawsze pomaga. 

Należy też pamiętać, żeby do czyszczenia nigdy nie stosować mocnych detergentów (na przykład płynu do naczyń), ponieważ również mogą one uszkodzić skórę. Ważne jest również to, żeby zawsze używać miękkiej gąbki i nie szorować zbyt mocno, ponieważ skórę licową łatwo porysować i nie będzie ona wtedy wyglądała dobrze.

Czyszczenie siodełka bardzo brudnego

Co jednak zrobić, kiedy zabrudzenia są o wiele bardziej poważne i tak delikatna metoda po prostu okazuje się nieskuteczna? Wiele osób próbuje wtedy sięgać po dużo mocniejsze środki. 

Jest to jednak poważny błąd. Zastosowanie mocnych, nieprzeznaczonych do czyszczenia skóry środków czystości może bardzo łatwo spowodować pogorszenie się jej właściwości. Skóra wtedy odkształca się i łatwiej chłonie wodę. W przypadku dużych zabrudzeń można na przykład przygotować gęstą pianę z wody i mydła i nanieść ją na siodełko, po czym zostawić na jakiś czas. 

Zabieg taki powinno się powtarzać kilka razy, aż do zmiękczenia zabrudzenia. Wtedy powinno być już łatwo usunąć je wcześniej opisaną metodą.

Czyszczenie siodełka przy pomocy specjalnych preparatów

Czasem jednak czyszczenie skórzanego siodełka mydłem i gąbką po prostu nie daje rezultatów. Czy można zrobić coś, by takie siodełko jednak wyczyścić, a przy tym go nie zniszczyć? 

Na szczęście są metody. Niestety na polskim rynku profesjonalne środki do czyszczenia skórzanych siodełek rowerowych są raczej niedostępne. Znaleźć można jednak ich zamienniki. 

Można na przykład udać się do sklepu jeździeckiego i zapytać o skuteczny środek do czyszczenia siodeł. Do powiedzenia mają tu też co nieco motocykliści i właściciele samochodów. 

W handlu dostępne są dość skuteczne środki do czyszczenia siodełek motocyklowych i skórzanej tapicerki w samochodach. Warto jednak pamiętać o jednym – środki takie powinny być zawsze stosowane zgodnie z zaleceniami producenta, inaczej nikt nie daje gwarancji, że zadziałają, a wygląd siodełka się od tego nie pogorszy.

O czym jeszcze należy pamiętać?

Wyczyszczenie siodełka to jeszcze nie wszystko. Powinno się je również odpowiednio zaimpregnować. Dzięki temu skóra staje się odporniejsza na działanie wody i łatwiej usuwa się z niej zabrudzenia. Najlepiej używać do tego specjalnych wosków do impregnacji licówki, które znaleźć można w specjalistycznych sklepach.