Jak wyczyścić granitowy zlew

Granitowe zlewy to prawdziwa rewolucja w świecie zlewozmywaków. Nie dość, że pięknie prezentują się w każdym wnętrzu, to jeszcze odznaczają się niesamowitą wytrzymałością na czynniki zewnętrzne. 

Uważa się nie bez powodu, że to modele, które nie zawodzą i powstają z myślą o służeniu przez wiele lat. Nie oznacza to jednak, że nie wymagają pewnego rodzaju opieki. 

Regularna pielęgnacja i czyszczenie pozwolą cieszyć się pięknym zlewem przez lata. Warto jednak wiedzieć, w jaki sposób poradzić sobie z osadem i kamieniem powstającym na skutek twardej wody. To zjawisko, którego nie uda nam się uniknąć bez względu na to, jaki zlew posiadamy. 

Środków na szczęście nie brakuje. Podobnie jak sposobów domowych, które pozwolą zadbać o granitowy zlew i jego nieskazitelny wygląd.

Co potrzebujemy, aby wyczyścić granitowy zlew?

Przede wszystkim pewnego rodzaju wiedzy i cierpliwości. Przyda się również wdrożenie nawyku, który będzie nas zmuszał do regularnego czyszczenia zlewu. 

To przypuszczalnie najlepszy sposób na to, aby każdego dnia cieszyć się pięknie wyglądającą kuchnią. Regularność nie wymaga od nas specjalnych zabiegów. Wystarczy ściereczka i odrobina płynu, by zapewnić czystość. 

Jeżeli jednak znajdujemy się w sytuacji, w której kamień i innego rodzaju zanieczyszczenia opanowały komorę zlewu, to musimy przystąpić do innego działania. Będziemy potrzebowali płynu do naczyń, sody oczyszczonej, octu i oleju. 

Naturalnie, każdy z tych składników należy stosować oddzielnie lub wymiennie. Od czego powinniśmy zacząć?

Jak wykonać czyszczenie zlewu granitowego?

W pierwszej kolejności należy upewnić się, że w komorze nie znajdują się elementy, których nie powinno tam w danym momencie być. Zlew musi być oczyszczony z łatwo usuwalnych zabrudzeń. 

Najpopularniejszym sposobem na oczyszczenie granitowego zlewu jest zastosowanie wszechmocnej sody oczyszczonej. To środek lekko żrący, który z łatwością poradzi sobie z zabrudzeniami, ale przy okazji zajmie się również nieprzyjemnymi zapachami. 

Należy przygotować pastę na bazie wody, dodając taką ilość sody, by finalnie miała ona konsystencję papki. Taką mieszankę należy nałożyć na gąbkę lub ściereczkę i delikatnymi ruchami przecierać wnętrze zlewu. 

Jeżeli zabrudzenia są odporne na takie działanie, to warto mieszankę sody pozostawić na kilka minut, następnie zalać całość ciepłą wodą i dopiero wówczas przystąpić do mycia gąbką. 

Doskonałym sposobem będzie również ocet. Znajduje się niemal w każdej kuchni i bardzo często wykorzystywany jest do czyszczenia powierzchni. Nic nie stoi na przeszkodzie, by zastosować go również w przypadku granitowego zlewu. W tym celu należy przygotować roztwór wody z octem w proporcji 1:1. 

Następnie należy nasączyć gąbkę i wmasowywać roztwór w powłokę zlewu, a następnie całość spłukać ciepłą wodą. Bardzo mocny kamień może opierać się takim metodom, dlatego warto przetestować również roztwór na bazie octu w nieco inny sposób. 

Uzyskamy silniejsze działanie, jeżeli zalejemy komorę zlewu roztworem i pozostawimy na kilka minut. Wówczas roztwór będzie miał szansę faktycznie zadziałać. Po upływie czasu należy pozbyć się roztworu z komory, a następnie ciepłą wodą oczyścić powierzchnię.

Na co zwrócić uwagę podczas czyszczenia zlewu granitowego?

Przede wszystkim trzeba pamiętać o tym, by myć zlew miękką gąbką lub delikatną ścierką. Z całą pewnością należy zrezygnować z korzystania drucianych gąbek, które mogą być źródłem mniejszych lub większych zarysowań. Bardzo ważnym jest, aby po czyszczeniu zlewu przetrzeć go suchą ścierką. Wówczas efekt będzie najbardziej spektakularny.