Jak czyścić drewniane podłogi

Table of Contents

Ważne pytania do rozważenia:

Zastanawiasz się jak najlepiej czyścić twarde podłogi – aby były wolne od kurzu, zarazków i plam? Przemyśl swoje codzienne sprzątanie, korzystając z poniższych wskazówek i wskazówek.

Czy prawidłowo odkurzasz przed mopem?
Czy czyszczenie na sucho i na mokro jest naprawdę najlepszym sposobem czyszczenia?
Czy wiesz, że jeśli kurz nie zostanie całkowicie usunięty przed czyszczeniem na mokro, może zostać rozsmarowany na twardych podłogach, gdy używana jest funkcja mopa, pozostawiając raczej brudniejszą niż czystszą podłogę?
Jak często należy odkurzać, aby uzyskać najlepsze możliwe sprzątanie?

Istnieje powszechne błędne przekonanie, że można od razu zmywać podłogi, ponieważ usuwa to cały brud w domu. Jednak jeśli kurz nie zostanie całkowicie usunięty przed czyszczeniem na mokro, może on zostać rozsmarowany na twardych podłogach podczas mycia podłóg, pozostawiając raczej brudniejszą niż czystszą podłogę.

Najlepsza rada dotycząca czyszczenia podłóg drewnianych jest prosta: odkurzaj podłogi przynajmniej raz w tygodniu, aby zapobiec wnikaniu brudu. Staraj się poświęcić trochę więcej uwagi obszarom domu o dużym natężeniu ruchu takich jak kuchnie i sypialnie, ponieważ podłoga może szybko zebrać dużo brudu, gruzu i zabłąkanych włosów.

Wiele osób uważa, że twarde podłogi są bardziej odporne na zużycie dlatego też niektórzy mogą używać środków czyszczących zawierających amoniak lub kwasy, które powodują erozję i powodują iż powierzchnia staje się nierówna. Nawet podczas szorowania podłogi nie używaj niczego z ostrym włosiem, na przykład metalowych szorujących elementów. Ponadto, jeśli nie odkurzasz najpierw, ryzykujesz raczej rozprzestrzenianie brudu niż jego usunięcie.

Jak codziennie czyścić twarde podłogi

Codzienna rutyna większości ludzi polega na usuwaniu widocznego kurzu, który widzisz z twardych powierzchni podłogowych, przy użyciu różnych metod – wycierania na sucho, zamiatania i odkurzania. Jednak równie ważny jest niewidoczny pył, którego nie widać ludzkim okiem, który najlepiej usunąć odkurzaczem.

Jeśli wolisz dalej zmywać podłogi, pamiętaj o następujących kwestiach:

Mopem używa się środka dezynfekującego do czyszczenia. Nie próbujesz usunąć zarazków, ale raczej próbujesz je zabić. Połączenie mopa w celu zabicia zarazków i odsysania w celu usunięcia drobnego kurzu to dwa bardzo różne zadania. Muszą współpracować, aby osiągnąć czystość.

Wilgotny kurz na podłogach – nawet drobny pył niewidoczny gołym okiem – może oznaczać, że tworzysz środowisko bardziej sprzyjające rozprzestrzenianiu się roztoczy i pleśni.

Wieloletnie badania firmy Dyson w dziedzinie mikrobiologii pokazują, że najlepszym sposobem na pozbycie się alergenu kurzu jest jego całkowite usunięcie z domu – dlatego tak dużo inwestujemy w technologię odkurzaczy. Aby wychwycić drobny kurz i brud, który może być niewidoczny dla ludzkiego oka, potrzebujesz skutecznego odkurzacza, który zbiera kurz, ma wydajne cyklony, które utrzymują go w maszynie, a także filtry i uszczelki, aby upewnić się, że nie zostanie on wyemitowany z powrotem do Twojego domu. Dopiero potem możesz przejść do czyszczenia na mokro.

Najważniejsze wskazówki, jak utrzymać twarde podłogi wolne od kurzu i czyste:

Odkurzaj codziennie. Odkurzanie obszarów o dużym natężeniu ruchu w domu zapewnia, że kurz nie gromadzi się w żadnym miejscu.

Używaj odpowiednich akcesoriów. Chociaż może wydawać się, że zmiana narzędzia w połowie odkurzania może wydawać się wysiłkiem, pomoże ci to usunąć kurz, który możesz zobaczyć, i kurzu, którego nie możesz. Użyj ssawki do czyszczenia trudno dostępnych miejsc.
Unikaj wycierania, jeśli na podłodze nadal widać kurz.

Odkurz przed myciem na mokro. Może się to wydawać podwójną pracą, ale ważne jest, aby najpierw spróbować usunąć cały kurz z domu. Jeśli kurz nie zostanie całkowicie usunięty przed czyszczeniem na mokro, może zostać rozsmarowany na twardych podłogach, gdy używana jest funkcja mopa, pozostawiając raczej brudniejszą niż czystszą podłogę.